Dyskutowali o solidarności, edukacji i rozwoju. Za nami tczewska odsłona projektu "Solidarni w rozwoju"

  • 18.10.2021, 08:58
  • Aleksandra Kęprowska
Dyskutowali o solidarności, edukacji i rozwoju. Za nami tczewska odsłona… fot. Radio Tczew

Podziel się:

Oceń:

W sobotę, 16 października w Centrum Kultury i Sztuki odbyła się konferencja „Solidarność terytorialna - pomorskie praktyki lokalne i regionalne”, będąca częścią projektu „Solidarni w rozwoju”.

 

 

Jednym z podstawowych celów kongresu "Solidarni w rozwoju. Gdańsk - Polska - Europa - Świat" jest budowanie - poprzez współpracę - solidarności regionalnej. 

- www.gdansk.pl

 

W sobotnich debatach i spotkaniach brali udział członkowie m.in. spółdzielni socjalnej “Heca” z Tczewa i stowarzyszenia "Witalis" z Lisewa Malborskiego. Tak konferencję podsumował prof. Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej projektu "Solidarni w rozwoju":
 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

W związku ze zróżnicowaniem sytuacji, zauważalnym w skali Pomorza, nasuwa się pytanie: Jak realizować politykę rozwojową, aby społeczeństwo stawało się bardziej solidarne, dystanse i podziały się nie pogłębiały, a z efektu synergii mogli korzystać wszyscy mieszkańcy?

Zapraszamy do dyskusji na ten temat, kładąc jednocześnie nacisk na prezentację praktycznych działań, projektów i inicjatyw, które już dziś pokazują, że solidarny rozwój jest możliwy, a współpraca może przynosić korzyści wszystkim. Wydarzenie jest okazją do tego, aby osoby reprezentujące różne środowiska: edukację i kulturę, biznes i samorząd, uczelnie i organizacje pozarządowe mogły poznać własne doświadczenia, podzielić się nimi oraz wspólnie zastanowić się, jak wzmacniać podmiotowość, sprawczość i skłonność do współpracy w społeczeństwie.

- informacje prasowe

 

WIĘCEJ: Tczew: Konferencja „Solidarni w rozwoju”. Wśród gości Aleksandra Dulkiewicz i prof. Jerzy Hausner

 

Cykl “Solidarni w rozwoju” to cztery wydarzenia inspirowane ruchem Open Eyes Economy. Powstał on z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza. Pierwsze spotkanie: “Forum Przedsiębiorstw” odbyło się 15 września w Parku Technologicznym w Gdyni, a drugie w sobotę w Tczewie. Kolejna część cyklu odbędzie się 18 października w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. W kongresie można brać udział stacjonarnie lub online.

 

Nie chcemy ekonomii chciwości, tej ekonomii, która niszczy naszą planetę, niszczy środowisko ludzi. Nie chcemy takiego rozwoju technologii, która uzależnia, a nie rozwija. Nie chcemy takich modeli finansowania działalności, w których kapitał dominuje nad działalnością wytwórczą, kiedy siła kapitału, a nie przedsiębiorczość, innowacyjność, własny pomysł, własna aktywność decyduje o powodzeniu w gospodarowaniu. Nie chcemy więc tego, co dzisiaj nas niszczy i czego jesteśmy świadomi, ale musimy znaleźć odpowiedź. My tę odpowiedź szukamy. Organizujemy w związku z tym środowiska, które chcą wspólnie myśleć i wspólnie działać. Podkreślam to: nie tylko wymieniać poglądy, nie tylko się poznawać, ale chcą wspólnie działać. 

- prof. Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej "Solidarni w rozwoju"

 

Czwarta część cyklu “Solidarni w rozwoju” pt. “Nauka dla przyszłości” odbędzie się jeszcze w tym roku.
 


 

O projekcie “Solidarni w rozwoju” przeczytacie także TUTAJ

Aleksandra Kęprowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe