Ogród Miejski w Tczewie? To realne! Dorzuć się do zbiórki [ROZMOWA]

 • 19.10.2021, 09:11
 • Redakcja
Ogród Miejski w Tczewie? To realne! Dorzuć się do zbiórki [ROZMOWA] autor: Nadia Malowana

Podziel się:

Oceń:

Tczewianie zorganizowali zbiórkę na wkład własny, dzięki któremu zdobędą nawet 25 000 zł z Funduszu Inicjowania Rozwoju. Za te pieniądze, społecznicy chcą stworzyć ogród miejski w naszym mieście. Każdy może stać się częścią tej zielonej inicjatywy - dodatkowo, za wpłatę pieniędzy może otrzymać coś w zamian!

Ogród jako miejsce dla każdego

 

O projekcie opowiedziała nam Joanna Sadowska, jedna z organizatorek akcji. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy: 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Projekt "Ogród Miejski w Tczewie" przeszedł już ocenę merytoryczną w ramach 7 edycji Konkursu Grantowego Funduszu Inicjowania Rozwoju.

 

Fundacja To i Co ogłosiła zbiórkę.

 

Pozwoli ona społecznikom zdobyć wymagany przez Fundusz, wkład własny. 
 

Zapraszamy Cię do stania się częścią ekipy zielonego ogrodu miejskiego w Tczewie! Ogród to miejsce otwarte - dla każdego. Miejsce, w którym znajdziesz grządki z warzywami, drzewka owocowe, ale tez przestrzeń do warsztatów i do rekreacji :) To miejsce dla Ciebie, dla Twoich dzieci, Twoich rodziców czy znajomych. Zapraszamy Cię do wspólnej uprawy warzyw, owoców i roślin ozdobnych, do majsterkowania i wykonywania całej infrastruktury ogrodowej. Będziemy się uczyć, jak łapać deszczówkę, kompostować, chronić przed zarazami nasze roślinki, a wszystko to w duchu - wykorzystaj, nie wyrzucaj! Ale, ale... nie samą pracą człowiek żyje - oprócz tego w naszym ogrodzie będzie ekologiczna sauna miejska (!), miejsce na ognisko i wypasiona strefa relaksu wśród zieleni! Co jeszcze - to zależy od Ciebie - pomóż nam wystartować a w ogrodzie znajdziesz przestrzeń do realizacji własnych pomysłów :) 

- zrzutka.pl (Ogród Miejski w Tczewie/Fundacja To i Co)

 

autorka grafiki: Nadia Malowana

 

Ogród będzie tętnił życiem przez cały rok. Na początek, w styczniu organizatorzy chcą zaprosić mieszkańców Tczewa do wspólnego planowania przestrzeni ogrodu. 

 

Zimą postawimy na relaks i hartowanie - w końcu czeka nas pracowita wiosna :) Uruchomimy ekologiczną saunę polową - plandeka uszyta z banerów  w środku rozgrzane kamienie i relaksujący ziołowy zapach! A potem ochłoda w śniegu! I to wszystko w Tczewie!

- organizatorzy

 

Wiosną trzeba będzie się napracować: 

 

Czekają nas wspólne warsztaty wykonywania infrastruktury ogrodowej - naucz się z nami konstruować skrzynie, kompostowniki, pojemniki na deszczówkę, siedziska i super donice - efekt naszej pracy będzie jednocześnie wyposażeniem ogrodu! Następnie do wykonanych donic i skrzyń powsadzamy roślinki - warzywa i inne zaplanowane podczas pierwszych warsztatów! 

- organizatorzy

 

Poza tym, społecznicy zorganizują warsztaty, które odbywać się będą wiosną, latem i jesienią:

 • Warsztaty z kompostowania - jak to robić? Do czego używamy kompostu? 
 • Warsztaty z naturalnych metod ochrony roślin
 • Warsztaty z majsterkowania - jak zrobić meble do ogrodu wykorzystując używane materiały?
 • Warsztaty o owadach - przygotowanie domków dla owadów
 • Warsztaty zielarskie - jak rozpoznawać zioła, co można z nich zrobić? Wspólne gotowanie ze znalezionych ziół
 • Gotowanie zero waste - jak gotować, by nie marnować?
 • Kuchnia roślinna - da się na tym przeżyć?
 • Przetwory - jak, z czego i kiedy?
 • Kiszonki - jak z czego i kiedy?

 

Jesień to czas zbiorów i przetworów. W Miejskim Ogrodzie także ich nie zabraknie. 

 

Każdy może się zaangażować

 

Inicjatorami tego projektu są: Tczewscy Kurierzy Rowerowi (Fundacja To i Co), Urząd Miejski w Tczewie oraz Flex Poland a także Stowarzyszenie Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa, Dzicy Przyrodnicy i przyjaciele. 

 

Chcesz, by ta machina ruszyła już w tym roku? Możemy zdobyć na start aż 25000 zł z Funduszu Inicjowania Rozwoju! Wystarczy, że uzbieramy na wkład własny i pokażemy, że naprawdę chcemy ogrodu miejskiego w Tczewie! Bądź częścią tej zielonej inicjatywy - dorzuć się i dodatkowo zgarnij super nagrody!

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Każdy, kto dorzuci się do zbiórki może otrzymać nagrodę, np.:

źródło: zrzutka.pl

ZOBACZ WIĘCEJ: ZRZUTKA NA WKŁAD WŁASNY. OGRÓD MIEJSKI W TCZEWIE

Autorką grafik jest Nadia Malowana. 

Redakcja

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
@
@ 20.11.2021, 19:51
O nie te formacje ruch inicjatyw obywateli tczewa Tczew Od Nowa Brządkowski to wielkie nieporozuminie ,kpina to oszuści społeczni,!!!
Wszędzie farmazony i truizmy wciskają ,ba innych oczerniają to taka machina wermahtu.

Incjatywa ta to odtwżanie ogrodów które zniszczono ,najbardziej ,,nowy park przy technikum mechanicznym gdzie było wszystko -bardzo cenny pomysł i wypali tylko bez W/wymienionych podmiotów trucicieli kultury,sztuki tczewa...Powodzenia.==

Pozostałe