Koncerty w CKiS. Co wydarzy się do końca roku na lokalnej scenie muzycznej? [ROZMOWA]

 • 21.10.2021, 10:53
 • Weronika Gerowska-Chalecka, Izabela Deptulska
Koncerty w CKiS. Co wydarzy się do końca roku na lokalnej scenie muzycznej?… fot. Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Najbliższe miesiące w tczewskim Centrum Kultury i Sztuki to mnóstwo wydarzeń muzycznych. Przedstawiamy wszystkie, które odbędą się do końca 2021 roku.

Koncertowa jesień i zima

 

Jesień i zima szczególnie sprzyjają braniu udziału w koncertach organizowanych na salach widowiskowych i w klubach muzycznych. Mieszkańcy Tczewa będą mieli okazję skorzystać właśnie z tego typu wydarzeń, organizowanych przez Centrum Kultury i Sztuki. Koncerty będą się odbywać w październiku, listopadzie i grudniu. O tym, jaki repertuar przygotowało dla miłośników kultury CKiS w Tczewie, opowiedział na naszej antenie Jacek Langowski:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Podczas rozmowy Weronika Gerowska-Chalecka zapytała Jacka Langowskiego, zajmującego się organizacją wydarzeń w tczewskim CKiS, o kwestię wysokich cen biletów na wydarzenia.

 

Muszę się z tym zgodzić, jest to duża nowość i dla mieszkańców i dla nas.

- Jacek Langowski, CKiS Tczew

 

CZYTAJ TEŻ: Karta Mieszkańca Tczewa. Faktyczne zniżki czy ukryte podwyżki?

 


 

Zbliżające się koncerty w Centrum Kultury i Sztuki:

 

Zaduszki Jazzowe - Jakub Hajdun Trio feat. Adam Wendt, Ignacy Wendt

31 października, godz. 19:00

 

Centrum Kultury i Sztuki od kilku lat zaprasza mieszkańców na Zaduszki Jazzowe w okolicach Święta Zmarłych. Na koncerty zapraszani są cenieni artyści jazzowi. Tego wieczoru muzyka będzie płomieniem pamięci dla tych, którzy odeszli.

 • Jakub Hajdun - fortepian
 • Janusz Mackiewicz - kontrabas
 • Roman Ślefarski - perkusja

Jakub Hajdun (1991) - pianista, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku - klasy Bogdana Czapiewskiego i Włodzimierza Nahornego. Uczestnik warsztatów jazzowych Barry'ego Harrisa we Włoszech (2017-19). Jest laureatem nagród indywidualnych na XX Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (2017) i XV Mezinárodní Hudební Festival w Česká Kamenice (2014). Członek zespołu Jan Konop Big Band (Grand Prix na XVI Big Band Festiwal w Nowym Tomyślu, 2011), koncertującego m. in. w Budapeszcie, Kaliningradzie, Sopocie i Sulęczynie. Wspólnie z Januszem Mackiewiczem (kontrabas) i Romanem Ślefarskim (perkusja) występował na 44. Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu (2017) i 24. Sopot Molo Jazz Festival (2019). Aktywnie współpracuje z Europejskim Centrum Edukacji Kulturalnej Osób z Niepełnosprawnością - ECEKON.

Adam Wendt - saksofonista, kompozytor, aranżer i pedagog. Po ukończeniu z wyróżnieniem Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu podjął studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, które ukończył również z wyróżnieniem, uzyskując tytuł magistra sztuki. Współtwórca sukcesów i repertuaru grupy „Walk Away”, nagrywał i koncertował z sławami muzyki jazzowej, takimi jak: Randy Brecker, Bill Evans, Eric Marienthal, Mino Cinelu, Frank Gamble, David Fiuczynski, Dean Brown, Nippy Noya, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak i znakomitościami czarnego bluesa.

Ignacy Wendt - urodził się 2 lipca 2001 r. Gra od kiedy skończył 6 lat. Najpierw na fortepianie, a kilka lat później na trąbce. Ukończył Szkołę Muzyczną II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. 

 

Festiwal Gitarowy Shot

6 listopada, godz. 19:00

 

Założeniem festiwalu, którego druga edycja odbędzie się w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie w 2021 roku, jest prezentacja gitary oraz instrumentów jej pokrewnych przez pryzmat różnych gatunków muzycznych. Integralnym elementem jest ogólnopolski konkurs dla twórców piosenek/songwriterów, który stanowić będzie istotny element promocji festiwalu oraz miasta. W tym trudnym dla produkcji „na żywo” czasie, dokładając wszelkich starań aby zachować ciągłość projektu, proponujemy nieco „skompresowaną” edycję festiwalu GITAROWY SHOT.

 

Program Festiwalu:

 • KONKURS SINGER-SONGWRITER

Forma twórczości znana od stuleci po raz kolejny przeżywa na świecie swój rozkwit, za sprawą rosnącej popularności nurtu singer-songwriter. Tczewski konkurs skierowany jest do twórców i wykonawców autorskich piosenek. Ma za zadanie promowanie tej prostej, a zarazem pięknej i skutecznej formy aktywnego, twórczego obcowania za sztuką. Mimo gitarowego profilu festiwalu, którego częścią jest konkurs, posiada on otwartą formułę instrumentalną i może w niej wystąpić autor-wykonawca z dowolnym instrumentem gitarowym, określonym w regulaminie.  Konkurs ma charakter międzynarodowy. Wykonawcy posługujący się w piosenkach językiem innym niż polski czy angielski, do zgłoszenia dołączają tłumaczenia tekstów na język polski lub angielski. W składzie jury konkursowego zasiądą osobowości, reprezentujące różne spojrzenie na materię muzyczną i literacką. Wstępnie chęć udziału w pracach jury potwierdził Ryszard Tymon Tymański (multiinstrumentalista, songwriter, lider legendarnych formacji Miłość, Kury, juror 11-tej edycji Must Be the Music), Jacek Langowski (TCK), Roman Puchowski, pomysłodawca i szef artystyczny Gitarowego Shotu.

 • WOJTEK PILICHOWSKI BAND (kwartet)

Wojtek Pilichowski to znany polski gitarzysta basowy, kompozytor i producent. Od 1994 roku nagrał 14 solowych albumów w tym również trzy koncertowe wydawnictwa live na DVD. Sprzedane zostały one w ilości ponad 100 000 sztuk. Wojtek znany jest ze współpracy z wieloma artystami. Brał udział w nagraniach ponad 200 albumów, które sprzedały się w ponad 6 milionach egzemplarzy. Przez wiele lat grał na znanych festiwalach na całym świecie, m. in. Bass Player Live - Nowy York i Los Angeles, Euro Bass Days - Verona, Java Jazz Festival - Indonezja, Castel Jazz Festival - Klaipeda oraz w wielu miastach świata jak Tokyo, Szanghaj, Sao Paulo, Vancouver, Astana, Bogota, Santiago. Wielokrotnie nagradzany, w tym 16-krotnie jako najlepszy polski basista. Aktualnie prowadzi dwa projekty - Pilichowski Band oraz Jericho Brass Collective. Jest autorem dwóch książek oraz płyt DVD o tematyce gitary basowej. Od wielu lat prowadzi warsztaty muzyczne na całym świecie. Album Electro Step, wydany w roku 2015, jest innowacyjnym połączeniem muzyki fusion jazz oraz electro, natomiast Early Tapes to wydawnictwo z wcześniej nie publikowanymi nagraniami z lat 92-94. Ostatni album solowy Wojtka Pilichowskiego nazywa się Vandal. Ta płyta to powrót do tradycji muzyki fusion z elementami folkowej muzyki ludowej z górskiego regionu Pieniny.

 

"Made in Poland. Koncert dla Mieszkańców" w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Progress z okazji Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada, godz. 17:00

 

11 listopada w całym kraju obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie przez Polskę w 1918 roku niepodległości po 123 latach zaborów.  Z tej okazji odbędzie się wydarzenie „Made in Poland. Koncert dla Mieszkańców” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Progress pod dyrekcją Szymona Morusa. W programie tego wyjątkowego koncertu ukazującego piękno kultury narodowej znajdą się m.in. najbardziej rozpoznawalne na świecie kompozycje polskich twórców w opracowaniu na orkiestrę kameralną z towarzyszeniem wybitnego solisty - puzonisty Jarosława Meisnera. Podczas koncertu odbędzie się również prapremiera „Euphory concerto” Adama Wesołowskiego w wersji na puzon i orkiestrę, tym samym tczewscy melomani dostąpią przywileju wysłuchania tego dzieła jako pierwsi na świecie. Będzie to również wyjątkowa okazja by wsłuchać się w brzmienie tego niezwykle intrygującego instrumentu jakim jest puzon, który nie tak często gości w salach koncertowych. Zapraszamy więc na koncert pełen artystycznych doznań, prezentujący wyjątkową różnorodność w twórczości polskich kompozytorów, który pozwoli na prawdziwie pogłębione przeżywanie muzyki.
 
WYKONAWCY:

 • Jarosław Meisner - puzon,
 • Orkiestra Kameralna Progress,
 • Szymon Morus - dyrygent.

 

Koncert zespołu "Dziwna Wiosna"

19 listopada, godz. 20:00

 

Wystarczyło wypuścić trzy piosenki z ich debiutanckiej płyty, żeby Dziwna Wiosna została okrzyknięta nadzieją polskiego rocka, Christiną Aguillerą grunge i Wilkami death metalu. Dziwna Wiosna to warszawskie trio grające brudne i piękne rockowe piosenki. Gitarzysta i wokalista Dawid Karpiuk, perkusista Łukasz Moskal (Brodka, Sister Wood i jeszcze pół Polski) i basista Wojtek Traczyk (Maria Peszek, Gaba Kulka i jeszcze sto pięćdziesiąt jazzowych składów, bo Wojtek najbardziej lubi jazz) zaczęli grać razem w 2018 roku jako Superhuman Like Brando. Nagrali jedną płytę, która była tak dobra, że nikt o niej nie usłyszał. Wiosną 2020 roku, kiedy pandemia zamknęła miliardy ludzi w domach i pogrzebała stary świat, postanowili zacząć od nowa. Tak powstała Dziwna Wiosna. Zaczęli od „Niepewności”, wydanej w sierpniu 2020 piosenki, która jest historią o miłości, z walącym się światem w tle. Potem był jeszcze niepokojący „Sen”, przebojowe „Stracone” i „Odejdź”.

Zespół zdążył już mocno namieszać na rynku muzycznym w Polsce, a w czerwcu tego roku został wyróżniony przez Spotify w lokalnej edycji globalnego programu RADAR, którego celem jest wspieranie młodych artystów. 

 

Koncert zespołu "Bitamina"

27 listopada, 20:00

 

Bitamina - polski zespół muzyczny, założony przez Amara Ziembińskiego, Mateusza Dopieralskiego i Piotra Sibińskiego. Ich pierwszym albumem są „Listy Janusza”, utrzymane w stylistyce eksperymentalnego hip-hopu, ocierające się o jazz, pełne gier słownych autorstwa Piotra Sibińskiego. W 2014 ukazał się cyfrowo album „Plac Zabaw”. Wywołał on spore zamieszanie i zainteresowanie wielu dziennikarzy muzycznych i osób ze środowiska. Pozytywne reakcje są motywacją do pracy nad kolejnymi produkcjami. Powstaje instrumentalny album „C” gdzie artyści pokazali swój kunszt w tworzeniu ciekawych i połamanych bitów, zaskakują samplami i jazzowym klimatem. W 2017 roku ukazała się płyta „Kawalerka”, kontynuacja „Placu Zabaw”. Jest to album bardziej piosenkowy, opowiadający o potknięciach i pierwszych krokach stawianych samemu, krok poza dziecinne podwórko. W 2018 roku wraz z Dawidem Podsiadło nagrali duet na płytę producencką kolektywu Flirtini. Do utworu powstał teledysk. W roku 2019 ukazał się piąty album studyjny grupy "Kwiaty i Korzenie". Jest to pierwsza płyta zespołu na której równolegle możemy usłyszeć obu wokalistów, czyli Mateusza Dopieralskiego i Piotra Sibińskiego. Dodatkowo do współpracy przy produkcji płyty został zaproszony Moo Latte. Na krążku gościnnie udzielają się Grubson i Jarecki.

 

Koncert "Bolewski & Tubis" - projekt "Obywatel Jazz"

11 grudnia, godz. 20:00

 

Duet Bolewski & Tubis ma na koncie dwie autorskie płyty: "Lunatyk" (2018) i "Bez końca" (2020), jednak jego pełny potencjał usłyszeć można dopiero na koncertach. Doświadczenie muzyków w dziedzinie improwizacji powoduje, że każdy koncert jest wyjątkowym widowiskiem będącym połączeniem piosenki i improwizacji. "Obywatel Jazz" to program, który wzmacnia pamięć o zawsze już nieodżałowanym Grzegorzu Ciechowskim. W tym roku mija 20 lat od jego śmierci, ale jego muzyka inkarnuje się przez innych artystów. Bolewski & Tubis postanowili przypomnieć repertuar Obywatela G. C. i Republiki w unikatowej, pełnej energii i improwizacji odsłonie.

 

Koncert Kaśki Sochackiej

17 grudnia, godz. 20:00

 

Kaśka Sochacka to drobna blondynka z twardym kręgosłupem i niskim zachrypniętym głosem. Pochodzi z Pradeł. Jak większość dziewcząt urodzonych w latach 90-tych, śpiewa od dziecka.
 
W 2019 roku ukazała się debiutancka EPka Kaśki - „Wiśnia". Pierwszym singlem była piosenka o tym samym tytule, która swoją premierę miała w audycji Piotra Stelmacha w radiowej Trójce. W styczniu 2020 roku na zaproszenie Piotra Stelmacha wystąpiła również podczas Offensywy De Luxe w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Polskim Radiu. W 2021 roku Kaśka wygrała organizowany przez Gazetę Wyborczą plebiscyt Sanki dla najciekawszych nowych twarzy w polskiej muzyce. 
 
Debiutancki albumu Kaśki Sochackiej „Ciche dni" ukazał się 26 marca 2021 roku nakładem Jazzboy Records. Za finalny kształt piosenek razem z Kaśką odpowiadają: Agata Trafalska (pomoc przy tekstach) i Olek Świerkot (produkcja) - tandem, który dał się poznać przy debiucie Korteza („Bumerang") i jego drugiej płycie („Mój dom"). Kaśka jest autorką wszystkich kompozycji muzycznych. Wszystko zaczęło się od „Wiśni". Znaczy zaczęło się dużo wcześniej - i o tym opowiada Kaśka w swoim „Love Story", które dołączone będzie do płyty - ale to „Wiśnia" nadała sprawom tempo. Kaśka i Olek świetnie się bawili w studiu i zupełnie niepostrzeżenie przygotowali materiał, który wszystkich urzekł. Tę radość i brak napięcia słychać na płycie, mimo, że w tekstach gdzieniegdzie pobrzmiewa nutka szlachetnego smutku. Płyta „Ciche dni" opowiada o kolei rzeczy w związku, o pętlach jakie zataczamy, naszych największych obawach, o kryzysach, wątpliwościach i walce z samym sobą. Opowiedziana z perspektywy kobiety, która cały czas próbuje złapać w tym wszystkim równowagę. Historia, to scenki z życia związku przedstawione z lekkością i dystansem świadomego, pogodzonego ze wszystkim człowieka.

 

Koncert Sylwestrowy „ANNA GERMAN - NIEZAPOMNIANA”

31 grudnia, godz. 18:00

 

Wśród przebojów znajdą się między innymi "Człowieczy los", "Tańczące Eurydyki", "Weź mnie jak kota w worku", "Greckie wino", "Cyganeria", "Moje miejsce na ziemi", "Jedna chwila", "Jesteś moją miłością" i wiele, wiele innych. Koncert piosenek z repertuaru Anny German, Białego Anioła piosenki, z pewnością przeniesie słuchaczy w świat klasycznej piosenki, w nowych, niezwykłych aranżacjach i interpretacji znakomitych artystów. Gwiazdą wieczoru będzie Joanna Nawrot, znana w Polsce i na świecie jako jedna z najlepszych interpretatorek twórczości Anny German, która ponadto jest śpiewaczką klasyczną.

Wystąpi wraz z zespołem Baltic Quasideon Group w składzie:

 • Andrzej Wojciechowski - klarnet,
 • Jarosław Stokowski - kontrabas,
 • Paweł Zawada - fortepian,
 • Grzegorz Lewandowski - perkusja,
 • Orkiestra Kameralna TriCity,
 • Ariel Ludwiczak - dyrygent.

Szczegóły dotyczące biletów na wydarzenia, dostępne są na stronie internetowej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.
 

Weronika Gerowska-Chalecka, Izabela Deptulska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe