Trwa Tydzień Mediacji. Czy da się pokojowo rozwiązać nawet najtrudniejszy spór? [ROZMOWA]

  • 21.10.2021, 14:38
  • Weronika Gerowska-Chalecka / Piotr Bunkowski
Trwa Tydzień Mediacji. Czy da się pokojowo rozwiązać nawet najtrudniejszy… fot. Canva

Podziel się:

Oceń:

Międzynarodowy Dzień Mediacji to święto służące popularyzacji wiedzy związanej z metodami pokojowego rozwiązywania konfliktów. O tym, na czym polegają mediacje rozmawialiśmy na naszej antenie z sędzią Wioletą Makowską oraz mediatorami: Anną Melzacką i Arturem Latuszewskim.

Mediacja jako sposób rozwiązania sporu

 

21 października przypada Międzynarodowy Dzień Mediacji. Święto ma uświadamiać społeczeństwo, że wiele spraw można rozwiązać bez konieczności rozprawy sądowej. Czym w takim razie jest mediacja?

 

Mediacja jest jednym ze sposobów rozwiązywania sporów, w którym strony mogą same ustalić, jak zakończą ten spór. 

- Anna Melzacka, mediator

 

Obowiązują zasady

 

Stowarzyszenie #wartomediować przypomina pewnie zasady, na których opierają się mediacje. Wśród nich wyróżniamy:

  • zasadę dobrowolności: strony same decydują czy chcą przystąpić do mediacji,
  • zasadę poufności: mediator nie może być świadkiem w ewentualnym procesie sądowym, a strony nie mogą w procesie sądowym skutecznie powoływać się na oświadczenia składanie w procesie mediacji,
  • zasadę neutralności: mediator jest neutralny wobec przedmiotu sporu,
  • zasadę bezstronności: mediator nie faworyzuje żadnej ze stron, nie jest pełnomocnikiem którejkolwiek z nich.
     

Eksperci zajmujący się mediacjami prowadzą różne sprawy:

 

W mediacjach sądowych wyróżniamy mediacje rodzinne, czyli sprawy dotyczące ustalania kontaktów z małoletnim, ustalania alimentów, spory cywilne, czyli kwestia podziału majątku, sprawy gospodarcze. Zdarzają się także mediacje karne. Pojawiają się też sprawy prywatne - gdy ktoś chce nauczyć się rozmawiać czy poprawić relacje. Możliwość mediacji jest dość spora.

- Anna Melzacka, mediator

 

Okazuje się, że mediacje można włączyć w każdą dziedzinę życia - ale nie we wszystkich sytuacjach sama mediacja rozwiąże problem. Sam proces mediacji odbywa się bez obecności sędziego, co pozwala jej uczestnikom na swobodną wypowiedź i wysłuchanie swoich stanowisk - wszystko zachowane jest tak, aby dotrzymać zasady poufności. Okazuje się, że do mediacji w ostatnim czasie dochodzi coraz częściej:

 

My mamy określone procedury, których musimy przestrzegać. Rzeczywiście, ten rok 2020/2021 to jest taki "boom" na mediacje z racji tego, że ludzie szukają takich alternatywnych sposobów, jak swoje konflikty rozwiązać i dostać określone rozstrzygnięcie, a nie korzystać z sądu, który jest już tą machiną proceduralną.

- Wioleta Makowska, sędzia

 

Mediacja? To się opłaca

 

Co istotne, takie rozwiązywanie sporów może pozwolić na poniesienie mniejszych kosztów, niż w przypadku sądowego rozstrzygania sprawy:

 

Mediacja nie jest za darmo. Nie jest instytucją charytatywną. Ona też wymaga poniesienia pewnych kosztów. Tylko realnie te koszty są zdecydowanie niższe, niż w postępowaniach sądowych.

- Artur Latuszewski, mediator

 

Czym cechuje się takie ugodowe rozwiązywanie sporów? Posłuchajcie całej rozmowy Piotra Bunkowskiego z sędzią Wioletą Makowską i mediatorami: Anną Melzacką i Arturem Latuszewskim:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

fot. P. Bunkowski

Weronika Gerowska-Chalecka / Piotr Bunkowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe