Jeszcze w październiku ZUS wypłaci czternastki

  • 22.10.2021, 06:20
  • Redakcja
Jeszcze w październiku ZUS wypłaci czternastki fot. Pixabay zdjęcie poglądowe

Podziel się:

Oceń:

Pod koniec miesiąca Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacznie wypłaty dodatkowych świadczeń emerytalnych. Jednak nie wszyscy emeryci mogą liczyć na pieniądze.

Emeryci szybciej dostaną pieniądze

 

Czternasta emerytura to już drugie dodatkowe świadczenie, które zostanie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacone emerytom w tym roku. W odróżnieniu od "trzynastki" nie wejdzie ono do kalendarza stałych wypłat realizowanych przez ZUS. Oznacza to, że nie jest zaplanowane za rok. Świadczenie miało być wypłacane od 1 listopada, jednak część osób zobaczy na swoich kontach pieniądze wcześniej, już w październiku. Dotyczy to osób, które świadczenie otrzymują pierwszego dnia każdego miesiąca.

Zmiana ta związana jest z przypadającym na 1 listopada świętem. Oznacza to, że wypłata czternastej emerytury rozpocznie się 28 października. Szczegółowych informacji udzielił Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Dodatkowe świadczenie roczne, już kolejne w tym roku, bo poprzednie wypłacaliśmy w kwietniu, wypłacamy z urzędu, więc bez potrzeby składania jakichkolwiek wniosków.  Prawo do świadczenia mają wszystkie te osoby, które na dzień 31 października tego roku będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych.

- Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego

 

Kto nie otrzyma czternastej emerytury?

 

Zgodnie z założeniem rządu dodatkowe świadczenie nie trafi do każdego emeryta pobierającego pieniądze z ZUS. W przypadku "czternastki" rząd wprowadził kryterium dochodowe. Pełną kwotę dodatkowego świadczenia w wysokości 1250,88 zł brutto - dostaną emeryci i renciści, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. W sytuacji, kiedy emerytura przekracza kwotę wskazaną przez ustawodawcę, dodatkowe świadczenie będzie pomniejszone na podstawie zasady złotówka za złotówkę.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Osoby, które mają wyższe świadczenie, będą miały "czternastkę" pomniejszaną zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.  Więc jeżeli ktoś ma emeryturę lub rentę w wysokości 3000 zł to jego "czternastka" zostanie pomniejszona o złotych 100 [...] "Czternastka” będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym, czy zwolnionym z podatku. Co ważne, dodatkowe świadczenie nie będzie podlegało potrąceniom, w tym także egzekucyjnym.

 

Do świadczenia uprawnionych jest 9,1 mln emerytów i rencistów. W wysokości 1250,88 zł brutto otrzyma ją 7,9 mln świadczeniobiorców.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe