Pelplin: Konferencja "Wielcy ludzie małego Pelplina" już 30 października

  • 23.10.2021, 10:03
  • organizator Bogdan Wiśniewski / oprac. Redakcja
Pelplin: Konferencja "Wielcy ludzie małego Pelplina" już 30 października fot. diecezja-pelplin.pl

Podziel się:

Oceń:

W sobotę 30 października 2021 r. w auli Biblioteki Diecezjalnej w Pelplinie odbędzie się piąta konferencja popularnonaukowa z cyklu „Wielcy ludzie małego Pelplina”.

Współtwórcy pelplińskiej szkoły historycznej

 

W tym roku organizatorzy, czyli Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Pelplinie wspólnie z diecezjalną książnicą przygotowali sympozjum poświęcone współtwórcom pelplińskiej szkoły historycznej. Księża: Stanisław Kujot, Brunon Czapla, Romuald Frydrychowicz, Paweł Panske, Paweł Czaplewski, Alfons Mańkowski stanowią zasadniczy trzon historyków pelplińskich. Do tego grona możemy zaliczyć kapłanów historyków działających w okresie międzywojennym, przede wszystkim Tadeusza Glemmę i Antoniego Liedtkego. I to twórczości tych osób poświęcona będzie pelplińska konferencja.

Wśród referentów przedstawiciele środowiska akademickiego (ks. prof. dr hab. Anastazy Nadolny, ks. prof. dr hab. Jan Walkusz, ks. dr Krzysztof Koch) oraz historycy, zajmujący się od wielu lat badaniem przeszłości Kociewia (mgr Bogdan Badziong, mgr Jan Kulas, ks. mgr Karol Misiurski, dr Seweryn Pauch, mgr Ryszard Szwoch).

 

Wystawa książek

 

Konferencja rozpocznie się o godz. 10.00. Towarzyszyć jej będzie wystawa książek badaczy z kręgu pelplińskiej szkoły historycznej. Warto dodać, że wzorem lat ubiegłych do końca roku ukaże się publikacja z materiałami pokonferencyjnymi. Publikację zatytułowaną „Biskup Konstantyn Dominik – nadzwyczajnie zwyczajny”, będącą pokłosiem ubiegłorocznej konferencji, będzie można nabyć w bibliotecznej recepcji.

 

Opowiedzą też o pierwszym wojewodzie pomorskim

 

Konferencja będzie miała swoisty, ale istotny aneks. W związku z podjętymi przez Radę Powiatu Tczewskiego i Radę Miejską w Pelplinie uchwałami w sprawie Roku Stefana Łaszewskiego, który obecnie jest obchodzony, główny organizator konferencji i jej moderator – prezes Oddziału Kociewskiego ZK-P – Bogdan Wiśniewski wygłosi referat poświęcony życiu i działalności pierwszego wojewody pomorskiego w odrodzonej Polsce.

Konferencja ma charakter otwarty. Organizatorzy zapraszają na nią wszystkie osoby zainteresowane dziejami Pomorza, Kociewia i Pelplina. Współfinansowana jest przez Powiat Tczewski.

organizator Bogdan Wiśniewski / oprac. Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe