Kiedy wymienić opony na zimowe? Rozwiewamy odwieczny dylemat

  • 24.10.2021, 13:11
  • News4Media
Kiedy wymienić opony na zimowe? Rozwiewamy odwieczny dylemat iStock

Podziel się:

Oceń:

Choć opady śniegu zdarzają się w Polsce coraz rzadziej, nie warto rezygnować z wymiany opon na zimowe. W polskim prawie nie ustanowiono takiego obowiązku, jednak kierowcy powinni zadbać o odpowiednie ogumienie dla własnego bezpieczeństwa.

Temperatura jest kluczowa

 

Kierowcy często zastanawiają się, kiedy jest odpowiedni moment na wymianę opon z letnich na zimowe.

 

Zdaniem wielu ekspertów „zimówka” znacząco poprawia bezpieczeństwo jazdy, gdy tylko temperatura w ciągu dnia zacznie regularnie spadać poniżej 7 st. C.

- mazowiecka policja

 

To właśnie ten rodzaj ogumienia charakteryzuje się wyższą przyczepnością nawet na suchej nawierzchni. Kiedy zaś asfalt pokrywa się opadami, specjalna konstrukcja i nacięcia w bieżniku odprowadzają nadmiar wody i śniegu w taki sposób, aby możliwe było zachowanie kontroli nad prowadzonym pojazdem i zminimalizowane ryzyka poślizgu.

 

Kiedy możemy dostać mandat?

 

W Polsce przepisy nie nakładają na kierowców obowiązku użytkowania opon zimowych, dlatego policja nie nałoży również mandatu, jeśli ogumienie nie zostanie zmienione. Należy jednak pamiętać, że niedopuszczalne jest ich zużycie powyżej przewidzianej normy. Minimalna głębokość bieżnika to zgodnie z prawem 1,6 mm. Eksperci zgodnie twierdzą jednak, że realne bezpieczeństwo zapewnia wgłębienie 4-milimetrowe. Za poruszanie się na „łysych” oponach służby mogą nawet pozbawić nas dowodu rejestracyjnego z uwagi na niedostateczny stan techniczny pojazdu. W takiej sytuacji dalsza jazda byłaby zabroniona.

 

Respektujmy prawo w innych krajach

 

Jak podaje Europejskie Centrum Konsumenckie Polska, choć rodzime przepisy nie wymagają od nas wymiany ogumienia, taki zapis zawarty jest w prawie innych krajów. Przed wyjazdem na urlop warto zapoznać się zatem z wymaganiami stawianymi przez państwo, do którego się wybieramy. Poniżej przedstawiamy listę opublikowaną przez ECKP:

 

Bezwzględnie obowiązkowe:

Estonia: 1 grudnia – 1 marca

Finlandia: 1 grudnia – 28 lutego

Szwecja: 1 grudnia – 31 marca (opony zimowe lub łańcuchy śniegowe na koła)

Słowenia: 15 listopada – 15 marca (opony zimowe lub łańcuchy śniegowe na koła)
(poza tym okresem także, jeśli występują znaczne opady śniegu)

 

Obowiązkowe, jeśli warunki pogodowe tego wymagają (śnieg, lód lub szron na drodze):

Austria: 1 listopada – 15 kwietnia (opony zimowe lub łańcuchy na koła)

Niemcy: brak sprecyzowanego czasu (opony zimowe lub całoroczne jeśli na drodze panują warunki wymagające ich posiadania)

Łotwa: 1 grudnia – 1 marca (opony umożliwiające jazdę w zimowych warunkach)

Norwegia: wymagane jest dopasowanie rodzaju opon do warunków pogodowych

Słowacja: wymagane jest dopasowanie rodzaju opon do warunków pogodowych.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe