Tczew: Oszuści udawali pracowników spółdzielni. Okradli 74-latkę

  • 27.10.2021, 06:03
  • Redakcja / KPP Tczew
Tczew: Oszuści udawali pracowników spółdzielni. Okradli 74-latkę fot. Canva (zdjęcie poglądowe)

Podziel się:

Oceń:

Tczewscy policjanci otrzymali w poniedziałek, 25 października, zgłoszenie dotyczące oszustwa. Jak ustalili mundurowi oszuści podając się za pracowników spółdzielni mieszkaniowej, weszli do mieszkania 74-latki, a następnie okradali niczego nieświadomą kobietę.

Awaria czy oszustwo?

 

Aby okraść, oszuści stosują różne metody działań. Czasami wykorzystują telefon, e-mail, a zdarza się, że po prostu pukają do drzwi mieszkania. Niestety, tym razem ich ofiarą stała się 74-letnia mieszkanka Tczewa:

 

W poniedziałek stróże prawa otrzymali zgłoszenie o dwóch osobach, które okradły starszą kobietę. Jak ustalili mundurowi kobieta i mężczyzna podając się za pracowników spółdzielni mieszkaniowej, w miniony czwartek weszli do mieszkania pokrzywdzonej pod pretekstem awarii instalacji hydraulicznych. Kobieta rozmawiała z pokrzywdzoną 74-latką i sprawdzała w łazience właściwy przepływ wody, a w tym samym czasie mężczyzna przeszukując mieszkanie, ukradł kilkanaście tysięcy złotych. Seniorka zorientowała się dopiero w poniedziałek, że została okradziona i powiadomiła funkcjonariuszy.

- asp. sztab. Dawid Krajewski (KPP Tczew)

 

Policjanci sprawdzają monitoringi i dążą do zatrzymania sprawców tego przestępstwa.

 

Przypominamy o tym, że oszuści i złodzieje wykorzystują życzliwość i otwartość starszych osób. Pukają do drzwi seniorów, wykazują zainteresowanie ich sprawami. Podają się za pracowników różnych instytucji, m. in. spółdzielni mieszkaniowych, ZUS-u, ośrodka pomocy społecznej – takich, z których świadczeń starsze osoby korzystają. Złodzieje w ten sposób zdobywają zaufanie i przychylność seniorów. Zdarza się, że podszywają się za pracownika wodociągów, sprzedawców prądu, czy usług teleinformatycznych. Szukają różnych sposobów, by starsze osoby wpuściły ich domu. Wówczas stosują różne taktyki manipulacji, odwracają uwagę i kradną pieniądze, czy też biżuterię.

- asp. sztab. Dawid Krajewski (KPP Tczew)

 

Zasada ograniczonego zaufania

 

Policjanci apelują: aby nie stać się ofiarą oszusta lub złodzieja, pamiętaj o przestrzeganiu kilku zasad. Przed otwarciem drzwi:

  • upewnij się, że osoba, która tam stoi jest nam znana, a jeśli nie, to zapytaj o cel wizyty. Poproś o okazanie dowodu tożsamości, legitymacji służbowej, czy identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością,
  • z nieznajomymi rozmawiaj przy zasuniętym łańcuchu w drzwiach,
  • w razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji),
  • jeżeli już wpuścisz nieznajomego, podczas jego wizyty kontroluj, co się dzieje w całym mieszkaniu. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania,
  • w sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub zaalarmować otoczenie.
Redakcja / KPP Tczew

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe