Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 14:37
Reklama

Katolicka odpowiedź na Halloween

Zbliża się zachodnie święto Halloween. Od kilku lat środowiska skupione wokół parafii organizują własne imprezy. Także można się przebrać, ale w zupełnie innym duchu.
Katolicka odpowiedź na Halloween

Autor: iStock

Halloween przyjęło się już w Polsce i nie wzbudza tak dużych kontrowersji, jak kilka lat temu. Wystarczy tylko wspomnieć petycję (jej autorem była osoba prywatna), która wpłynęła do sejmu na początku 2020 roku. Postulowano w niej wprowadzenie ustawowego zakazu przebierania się 31 października i karanie mandatami osoby chodzące po domach i proszące o słodycze. „Halloween jest antychrześcijańskie i niebezpieczne, promuje kulturę śmierci, popycha ku mentalności ezoterycznej i magii” - skomentował dwa lata wcześniej sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Artur Miziński.

Teraz głośno jest o sprawie z Krakowa. Jedna ze szkół chciała zorganizować bal halloweenowy., jednak wycofała się z tego po interwencji małopolskiego Kuratorium Oświaty. Otrzymało ono skargę od jednego z rodziców.

Walka z tym świętem przybiera także inne formy. Od kilku lat coraz częściej organizowane są Bale Wszystkich Świętych. Zapraszają na nie księża i organizacje działające przy parafiach. Na takiej imprezie także są przebrania. Nie zakłada się jednak strojów wiedźm, wampirów czy innych potworów. Przebiera się za świętych i aniołów.

 

Zamiast straszyć, świętujmy ze świętymi. Zachęcam do włączenia się w akcję 'Holy Wins', czyli 'Święty zwycięża'. Promuje ona świętość, radość i dobroć. W korowodach i balach świętych chodzi o łączność między pokoleniami i dzielenie się radością

- ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu (wypowiedź z 2019 roku)

 

Rzecznik tłumaczył, że głównymi adresatami akcji są dzieci, młodzież i całe rodziny.

Taki bal urządza teraz np. Szkoła Podstawowa im. gen. Józefa Gizy w Wielogłowach w gminie Chełmiec. Do zabawy zaprasza także parafia św. Wojciecha w Koninie i jak podała na swojej stronie internetowej, uczestnicy zabawy są zobowiązani do przebrania się za jakiegoś świętego. Jednym z prekursorów takich zabaw w Polsce jest ks. Grzegorz Kudelski z Kartuz. W ubiegłym roku na bal przyszła setka osób.

 

Bardzo popularni są papieże, głównie Jan Paweł II. Chłopcy często wybierają także św. Franciszka. Bardzo podobało mi się przebranie dziecka za Maksymiliana Kolbego. Chłopiec miał na sobie pasiastą piżamę, taką, jakie nosili więźniowie w obozie koncentracyjnym. Dziewczynki przebierają się między innymi za Matkę Teresę i św. Faustynę Kowalską. Pewnego razu zaskoczyła mnie uczennica z lalką na ramieniu. Okazało się, że jest przebrana za Joannę Berettę Mollę. To święta, która urodziła dziecko mimo śmiertelnej choroby – nowotworu.

- ks. Grzegorz Kudelski

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama