Na czym polega Dia de Muertos, czyli Meksykańskie Święto Zmarłych? [ROZMOWA]

  • 31.10.2021, 09:00
  • Aleksandra Hotowy
Na czym polega Dia de Muertos, czyli Meksykańskie Święto Zmarłych? [ROZMOWA] fot. Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Obchody Święta Zmarłych w Meksyku wpisane są na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. O tym wyjątkowym święcie i celebracji śmierci, na antenie naszego radia opowiedzieli Paulina Mares i Kuba Karczewski.

Początki Dia de Muertos sięgają 3000 lat. To prekolumbijskie święto czci pozagrobowe życie zmarłych, ale również buduje i wzmacnia więzi rodzinne. Jest wesołą celebracją i w odróżnieniu od chrześcijańskich obchodów Święta Zmarłych, opiera się na pogodnym świętowaniu.

O szczegółach w "Psychologicznej Audycji Nienazwanej" opowiedziała, pochodząca z Meksyku, a mieszkająca obecnie w Tczewie Paulina Mares oraz Kuba Karczewski: 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Wierzymy, że celebrowanie życia naszych zmarłych jest najważniejsze. Nie ma ich już z nami, ale są żywi w naszych sercach i naszej pamięci. Wspomnienie pozwala im na nowo ożyć. 

- Paulina Mares

 

fot. Aleksandra Hotowy

 

Początki tej pięknej uroczystości sięgają czasów przed hiszpańskich. Kiedy społeczności środkowego Meksyku czciły boginię znaną jako Dama Śmierci. Władała ona podziemiem i strzegła kości zmarłych. 

Aleksandra Hotowy

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe