Na żywo: Święto Mostu Tczewskiego

  • 12.10.2017, 12:02 (aktualizacja 08.12.2018, 19:18)
  • B. Jackiewicz, W. Stobba
Na żywo: Święto Mostu Tczewskiego

Podziel się:

Oceń:

W mobilnym studiu Radia Tczew na Moście Tczewskim rozmawiamy z urodzinowymi z gośćmi oraz ze zwiedzającymi.

12 października 1857 roku przez most na Wiśle w Tczewie przejechał pierwszy pociąg. Dziś, po 160 latach, składamy mostowi najlepsze życzenia, przede wszystkim, by znów mógł służyć mieszkańcom po obu stronach rzeki.

Oto nasza relacja:

godz. 16:45

Na Moście Tczewskim zostają biegacze, a dzień świętowania w tym miejscu się kończy, chociaż nie kończy się zupełnie - przypominamy, że o 18:00 koncert Tczewskiej Formacji Szantowej. Imprezę podsumowali dla nas Magdalena Olszewska ze Starostwa Powiatowego w Tczewie i Piotr Kończewski z LOT Kociewie.

loadingŁaduję odtwarzacz...

godz. 16:30

Do 10 listopada można zwiedzać wystawę o historii mostu otwartą dziś przy dworcu PKP, przygotowaną przez Dawny Tczew i Fabrykę Sztuk. O wystawie, ale nie tylko, opowiadali Łukasz Brządkowski i Przemysław Zieliński z Dawnego Tczewa. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

godz. 15:45

Efektownie urodziny Mostu Tczewskiego świętuje też pogoda ???? Tęcza wygląda prawie jak trzeci most!

Nie tylko na moście odbywa się świętowanie. Na naszej antenie mówiliśmy już o konkursie wiedzy o moście w I LO, a w hali sportowej przy II LO 160 dzieci kolorowało wielką makietę mostu, o czym opowiedziała nam Magdalena Olszewska ze starostwa powiatowego.

loadingŁaduję odtwarzacz...

godz. 15:20

Razem z Tomaszem Tobiańskim z Powiatowego Centrum Sportu zapraszamy na bieg "160 kilometrów na 160-lecie Mostu". To już o 17:00 biegacze pobiegną sztafetą po moście!

loadingŁaduję odtwarzacz...

godz. 15:00

Impreza na Moście Tczewskim trwa tylko do 17:00, ale o 18:00 w nowej restauracji Vela koncert zagra Tczewska Formacja Szantowa. Na wspólne śpiewanie zaprasza Włodzimierz Mroczkowski:

loadingŁaduję odtwarzacz...

godz. 14:40

Niebo zapłakało nad brakiem funduszy na remont mostu... 

godz. 14:30

Pan Krzysztof podzielił się z nami swoimi wrażeniami o moście:

loadingŁaduję odtwarzacz...

godz. 14:25

Kolejnym gościem jest Piotr Kończewski z Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie.

loadingŁaduję odtwarzacz...

godz. 13:45

Przyszedł czas na zaganianych organizatorów - Magdalena OlszewskaMarcin Stolarski ze starostwa powiatowego od rana wszystko przygotowywali, a teraz znaleźli czas, by opowiedzieć o święcie słuchaczom i jeszcze raz zaprosić na zwiedzanie mostu i urodzinowy tort:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jak widać, trochę wietrznie dziś w okolicy Wisły, jeśli chcecie zwiedzić most, koniecznie weźcie czapki i szaliki :) 

godz. 13:15

W ramach obchodów 160-lecia Mostu, w I Liceum Ogólnokształcącym odbył się Konkurs wiedzy o moście dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, o którym opowiedzieli nam dyrektor I LO Jadwiga Andrzejewska i nauczyciel historii, Adam Samulewicz.

loadingŁaduję odtwarzacz...

godz. 13:00

Przejaśniło się! Słońce, rzeka, most, czego chcieć więcej? Jest też kawa i urodzinowy tort oraz grochówka dla tych, których przewiało na moście.

godz. 12:45

Czas na rys historyczny. Ważne zdarzenia z bogatej przeszłości mostu opowiedział nam historyk Kazimierz Ickiewicz.

loadingŁaduję odtwarzacz...

godz. 12:15

Drugim gościem jest Józef Golicki, autor dwujęzycznej publikacji książkowej „Tczewski Most przez Wisłę – 160 lat historii”:

loadingŁaduję odtwarzacz...

godz. 11:45

Do godziny 17:00 towarzyszymy jubileuszowi. W naszym mobilnym studiu pojawiają się goście - pierwsi to Kazimierz Smoliński, wiceminister Infrastruktury i Budownictwa oraz Tadeusz Dzwonkowski, starosta tczewski. Rozmawialiśmy z nimi o przyszłości mostu.

loadingŁaduję odtwarzacz...

----------------------

Publikujemy także życzenia, jakie nadesłali nasi słuchacze:

Andrzej: Drogi jubilacie, spełniaj to do czego zostałeś zbudowany. Łącz dwa brzegi Wisły, lecz nie dziel jak ostatnio dzielisz mieszkańców Tczewa i Lisewa.

Christian: Drogi moście, wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia i spełnienia marzeń XD

Marek: Mostu mostu mostu, jak trzeba Cię cenić ten się dowie kto cię straci, czy cię odbuduują nie wiem, być może zasłonią cię nową kamienicą. 

Adam: Oby rdza się Ciebie nie imała.

Mateusz: Wszystkiego najlepszego dla Mostu Tczewskiego.

Mateusz: Życzę Ci moście aby żadna ruska gąsienica się po Tobie nie przeCZOŁGała"

Mateusz: Życzę jak najmniej awarii i korozji, niewielkich ugięć przęseł, nieprzekraczania maksymalnych stanów granicznych nośności i użytkowności. Ponadto samych stabilnych przyczółków oraz wiele, wiele pieniędzy na naprawy! 

B. Jackiewicz, W. Stobba

Zdjęcia (7)


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ela
Ela 12.10.2017, 16:28
200 lat! I żeby był przejezdny :)
Olka
Olka 12.10.2017, 20:53
Przejezdny, nie ważne jak wygląda, dla mnie mogliby najpierw do doprowadzić do stanu używalności a dopiero wtedy myśleć, czy wybudować atrapy wieżyczek. Wystarczą te 4.

Pozostałe