Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 01:17
Reklama

Zbiórka krwi pępowinowej w Kociewskim Centrum Zdrowia

Starogardzki szpital ogłosił w swoich mediach społecznościowych, że w związku z obchodzonym w listopadzie Dniem Krwi Pępowinowej, prowadzona będzie akcja zbiórki krwi.
Zbiórka krwi pępowinowej w Kociewskim Centrum Zdrowia

Autor: fot. Kociewskie Centrum Zdrowia (Facebook)

Zostań honorową dawczynią
 

Kociewskie Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim prowadzi zbiórkę krwi pępowinowej. O szczegółach akcji mówi Sylwia Neubauer, rzeczniczka prasowa starogardzkiego szpitala:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Tym razem działamy dla biorców niespokrewnionych, co jest bardzo istotnym elementem całej akcji [...] Szacuje się, aż 80 ciężkich chorób jest możliwe do wyleczenia dzięki przeszczepieniu krwi pępowinowej [...]  Mamy nadzieję, że akcja będzie się cieszyła łaskawością przyszłych mam. 

- Sylwia Neubauer, Kociewskie Centrum Zdrowia 

 

Jak czytamy na Facebooku, szczegółami zbiórki z mamami podzielą się położne z Kociewskiego Centrum Zdrowia:
 


Możesz uratować życie

 

Bank Komórek Macierzystych wymienia zalety związane z pobraniem krwi pępowinowej: 
 

  • jest 80 chorób onkologicznych i hematologicznych leczonych przeszczepieniem komórek macierzystych z krwi pępowinowej,
  • ostatnie badania wskazują na korzyść kliniczną z podania własnej krwi pępowinowej w przypadku autyzmu i mózgowego porażenia dziecięcego,
  • komórki macierzyste ze sznura pępowinowego są szeroko stosowane w rekonstrukcji neuronów, stawów i kości. 

 

Komórki macierzyste można pobrać tylko raz - wyłącznie podczas porodu, a wykorzystać nawet po kilkudziesięciu latach przechowywania.

 

Nie znamy przyszłości i nie wiemy jakie choroby mogą przytrafić się naszym bliskim. Prawdopodobieństwo leczenia komórkami macierzystymi w przyszłości wynosi obecnie 1:100, a komórki mogą posłużyć zarówno dziecku, podczas którego narodzin zostały pobrane jak i jego rodzeństwu, a także rodzinie dziecka (przy zgodnym układzie HLA). Pobranie jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne zarówno dla mamy jak i dziecka.

- Bank Komórek Macierzystych


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama