Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 16:49
Reklama

Co zrobić, kiedy dziecko przebywa na kwarantannie lub w izolacji?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że osoba objęta ubezpieczeniem chorobowym ma prawo do zasiłku, także wtedy, gdy dziecko zostało poddane izolacji lub kwarantannie, a jest zdrowe.
Co zrobić, kiedy dziecko przebywa na kwarantannie lub w izolacji?

Autor: fot. Pixabay

Płatna opieka nad dzieckiem 

 

Izolacja lub kwarantanna to nie jedyna sytuacja uprawniająca do świadczenia. Zasiłek może być również przyznany rodzicom, którzy muszą zaopiekować się dzieckiem do 8 lat, jeśli zamknięto żłobek lub przedszkole.

 

Jeśli rodzic musi zaopiekować się chorym dzieckiem i lekarz wystawi mu zaświadczenie, to ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Liczba dni, za które przysługuje zasiłek, zależy od wieku i ewentualnej niepełnosprawności dziecka. Co do zasady, zasiłek opiekuńczy można otrzymywać maksymalnie przez 60 dni w roku, jeśli opieki wymaga dziecko (także z niepełnosprawnością) w wieku do 14 lat; 14 dni w roku, jeśli opieki wymaga dziecko w wieku powyżej 14 lat; 30 dni w roku, jeśli opieki wymaga dziecko z niepełnosprawnością w wieku 14-18 lat.

- Krzysztof Cieszyński, rzecznik ZUS Gdańsk

 

Wyjątki dla dzieci do lat 2

 

W przypadku kwarantanny lub izolacji dziecka, świadczenie przysługuje na takich samych zasadach, jak w przypadku opieki nad dzieckiem chorym. W sytuacji, kiedy pociecha uczęszcza do żłobka lub przedszkola i miejsce to zostanie zamknięte, w sposób nieprzewidziany, rodzice mogą również skorzystać ze świadczenia. Należy pamiętać, że zasiłek opiekuńczy przysługuje w wymiarze maksymalnie 60 dni w roku kalendarzowym. Jeżeli w gospodarstwie domowym mieszkają inne osoby, które mogłyby zając się dzieckiem, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przyzna świadczenia. Wyjątek stanowi opieka nad dzieckiem do dwóch lat. 

 

Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Natomiast gdy opieka dotyczy wyłącznie dzieci z niepełnosprawnością i innych chorych członków rodziny (w wieku od 14 lat), łączny okres wypłaty zasiłku wynosi maksymalnie 30 dni. Na te limity nie ma wpływu liczba dzieci i członków rodziny, którzy wymagają opieki ani liczba osób uprawnionych do tego zasiłku.

- Krzysztof Cieszyński, rzecznik ZUS Gdańsk

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama