Już czas na lockdown? Polacy i wirusolog zabrali głos

  • 08.11.2021, 13:00
  • News4Media
Już czas na lockdown? Polacy i wirusolog zabrali głos fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

Choć dotychczas rząd powstrzymuje się od podejmowania bezwzględnych decyzji w związku z dynamicznym wzrostem zakażeń koronawirusem, specjalistka z zakresu wirusologii uważa, że przyszedł już czas na wprowadzenie obostrzeń. Swoje zdanie w tej kwestii wyrazili również Polacy.

Pandemia nadal zbiera żniwoWedług najnowszego, rządowego raportu, od początku pandemii w Polsce zakażenie koronawirusem wykryto u 3 111 534 osób. 77 760 z nich spowodowało zgon pacjenta, 2 753 325 wyzdrowiało. Tylko ostatnia doba przyniosła 7316 zakażeń i 3 zgony. Najwięcej przypadków koronawirusa odnotowano w województwie mazowieckim, najmniej zaś w lubuskim.Najwyższy czas na obostrzeniaW rozmowie z TVN24 prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zaalarmowała, że pod koniec listopada dzienna liczba zakażeń może wynieść nawet 40 tysięcy. Aktualna sytuacja epidemiczna jest według ekspertki wystarczającym argumentem, aby wprowadzić lockdown, choćby lokalnie.

 

Moim zdaniem najwyższy czas na lokalny lockdown. To jest nieuniknione, bo nagle zakażenia nie znikną. Symulacje są bardzo niekorzystne dla całej Polski. Przy współczynniku R, wynoszącym w niektórych rejonach Polski 1,6, to pod koniec listopada możliwych jest nawet ponad 40 tysięcy zakażeń dziennie w Polsce.

prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w LublinieWedług ekspertki dobrym pomysłem byłoby stosowanie ograniczeń tam, gdzie obowiązuje najniższy poziom wyszczepienia lub najwyższy poziom zakażeń. Miałoby to zapobiec m.in. sytuacji, w której zabraknie dla pacjentów łóżek coviodowych oraz respiratorów.

 

Baza łóżek jednak się kurczy, na przykład 5 listopada na Lubelszczyźnie zajętych było około 82 procent łózek i 79 procent respiratorów, a przy takich prognozach rozwoju epidemii, nie będzie gdzie kłaść chorych. Nie mówiąc już o konieczności zapewnienia personelu do leczenia i opieki nad chorymi. Co na to obywatele?Z najnowszego sondażu IBRIS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że Polacy zdecydowanie obawiają się całkowitego lockdownu. Taką opcję określiło jako słuszną jedynie 1,5 proc. pytanych. 42,1 proc. respondentów oczekuje jednak, że obostrzenia będą wprowadzane lokalnie. Większość (43 proc.) ankietowanych uważa jednak, że przestrzeganie zaleceń sanitarnych jest wystarczające i nie ma potrzeby wprowadzania żadnych zmian. 12,3 proc. uczestników badania chciałoby, aby wszystkie szkoły przeszły w zdalny tryb nauczania.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe