Gorąca atmosfera w sporcie. Zawodnicy protestują przeciwko zmianom na olimpiadzie

  • 09.11.2021, 12:49
  • News4Media
Gorąca atmosfera w sporcie. Zawodnicy protestują przeciwko zmianom na… fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

Szykuje się wielka rewolucja w jednej z dyscyplin olimpijskich. Ostateczne decyzje mają zapaść na dniach, a już teraz setki sportowców protestują przeciwko zmianom.

Jedną z dyscyplin letnich olimpiad jest pięciobój nowoczesny. Zawodnicy muszą zmagać się w pływaniu w stylu dowolnym na 200 metrów, szermierce szpadą, jeździe konnej, biegu i strzelaniu.

 

Pięciobój nowoczesny to jedna z najtrudniejszych dyscyplin olimpijskich, wymagająca od zawodników wszechstronnych umiejętności i utrzymania równej formy przez cały czas trwania rywalizacji, w pięciu bardzo różniących się konkurencjach.

-  przypomina na swojej stronie Pomorski Okręgowy Związek Pięcioboju NowoczesnegoTeraz bój toczy się o część dotyczącą jazdy konnej. Międzynarodowy Komitet Olimpijski zobligował Międzynarodową Unię Pięcioboju Nowoczesnego do podjęcia decyzji o zastąpieniu tej części inną. Ostateczne zdanie ma zapaść pod koniec listopada, a zmiany to efekt apelu organizacji prozwierzęcej PETA. Jej działania są spowodowane sytuacji z igrzysk w Tokio. Wtedy koń, na którym występowała Annika Schleu  z Niemiec nie chciał skakać przez przeszkody. Trenerka zawodniczki uderzyła zwierzę.

Na razie wiadomo, że podczas olimpiady w Los Angeles w 2028 roku jazdy konnej w pięcioboju nie będzie. Nie wiadomo jednak, czym ona zostanie zastąpiona. Jedna z propozycji wskazuje na rowery. Przeciwko tym zmianom protestują zawodnicy i sportowi działacze. Pod listem protestacyjnym podpisało się 667 osób z całego świata. Wspólnie zaznaczają, że zmiany to zaprzepaszczenie ponad 100-letniej tradycji.

 

Pięciobój nowoczesny jest sportem (własnością) wszystkich jego miłośników – byłych, obecnych i przyszłych. Pamiętajmy, że "Pentathlon" jest sprawdzianem kompletnego sportowca, pięć dyscyplin zawsze powinno to odzwierciedlać, ale nowoczesny w nazwie sugeruje także, że powinien się dostosowywać do zmieniających się uwarunkowań współczesnego świata, w tym uwzględniać atrakcyjność jego odbioru przez kibiców i stwarzać możliwość szerokiego jego dostępu w uprawianiu przez dzisiejszą młodzież. 

- Janusz Pyciak- Pecia, prezes Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe