Teatr łączy pokolenia. Z reżyserem, Piotrem Weintzem i młodzieżą o współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku [ROZMOWA]

  • 15.11.2021, 09:00
  • Redakcja
Teatr łączy pokolenia. Z reżyserem, Piotrem Weintzem i młodzieżą o współpracy… fot. TV Tetka Zdjęcie archiwalne.

Podziel się:

Oceń:

„Międzypokoleniowy wieczór poetycko-literacko-muzyczny. Każdy odczuwa ją inaczej” z udziałem studentów Tczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, młodzieży szkół średnich oraz studentów Uczelni Muzycznej w Gdańsku, był okazją do integracji pokoleń na deskach teatru. Co dalej z aktorami?

Łączy pokolenia

 

Spektakl powstał na podstawie przesłanych do Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tczewie wierszy dotyczących czasu pandemii. Wyróżnione w ramach konkursu utwory stały się inspiracją do napisania przez reżysera, Piotra Weintza, scenariusza do spektaklu. Jury wyłoniło 9 laureatów, którzy zostali nagrodzeni.

Młodzież ze szkół ponadpodstawowych, aby wziąć udział w tym przedsięwzięciu i wystąpić w sztuce teatralnej, musiała przejść casting. Jak wyglądały te kwalifikacje? Czy jest coś, co zaskoczyło młode aktorki w związku z tym projektem?

Na te i inne pytania odpowiedziały w naszym studiu Kasia Dziedzińska, Agata Muszyńska i Roksana Sadowska: 
 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

fot. Redakcja

 

O spektaklu "Każdy odczuwa ją inaczej" oraz planach na kolejne przedsięwzięcia teatralne i współpracy z Tczewskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku opowiedział nam reżyser, Piotr Weintz:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...


Warto dodać, że już 21 listopada tczewska publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl „Romeo i Julia, Julia i Romeo” w reżyserii Piotra Weintza, który w sztuce występuje razem z Damianem Droszczem

 

 Spektakl ten jest pierwszą własną produkcją CKiS.

„Romeo i Julia, Julia i Romeo” to oryginalna adaptacja dramatu Williama Szekspira, w której wykorzystano jedynie dialogi głównych bohaterów sztuki z pominięciem innych postaci i treści. W spektaklu została również zachowana chronologia wydarzeń z dzieła Szekspira.

Tak skonstruowany spektakl sprawia, że dopiero rodzące się uczucie pomiędzy głównymi bohaterami jest na pierwszym planie, a wszelkie rodzinne niesnaski pozostają w tyle. Najbardziej oryginalnym zabiegiem w jego realizacji jest to, że aktorzy wypowiadają zarówno kwestie Julii, jak i Romea, bez stałego podziału na role. Osią przedstawienia jest tworząca się relacja, jej barwy, a nie ludzie, dlatego też nie ma znaczenia, kto wypowiada daną treść. Widzowie podążają za emocjami, a nie za konkretnymi bohaterami.

Spektakl jest niejednorodną ciągłą formą, która ewoluuje wraz z przebiegiem fabuły. Na scenie wykorzystywane są elementy teatru ruchu, tańca, śpiewu, komedii czy wręcz tragifarsy oraz nawiązania do starożytnego teatru greckiego, w którym akcję komentuje chór.

- Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie

 

fot. CKiS Tczew

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe