Sopot: Szpitalny oddział za kilka milionów otwarty, ale przyjmie pacjentów raz w tygodniu

  • 15.11.2021, 14:00
  • News4Media
Sopot: Szpitalny oddział za kilka milionów otwarty, ale przyjmie pacjentów… fot. materiały prasowe PCR

Podziel się:

Oceń:

Ponad 5 milionów złotych kosztował nowoczesny oddział ortopedyczny. Jego funkcjonowanie mogłoby skrócić kolejki czekających na operację. Tylko, że nowoczesna placówka może przyjmować chorych raz w tygodniu.

 

Odpowiadając na potrzeby chorych reumatologicznych ze schorzeniami narządów ruchu, którzy dotychczas musieli długo czekać na leczenie lub szukać pomocy w innych regionach Polski, w szpitalu reumatologicznym w Sopocie utworzyliśmy oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej.

- Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego

 

Oddział znajduje się w Pomorskim Centrum Reumatologicznym im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie, a inwestycja pochłonęła 5,4 mln zł, z czego ponad 2,6 mln zł pochodziło z funduszy unijnych, a 2,8 mln zł przeznaczył samorząd regionu oraz miasto Sopot. Nowa jednostka ma 10 łóżek, blok operacyjny z salą wybudzeniową z 3 łóżkami wyposażonymi w aparaturę do monitorowania stanu pacjenta. Dodatkowo jest jeszcze RTG z ramieniem C, kolumna endoskopowa, aparat do znieczulenia, respirator stacjonarny oraz diatermia.
 

Nie ma pieniędzy na funkcjonowanie 

 

Problem z tym, że mało kto będzie mógł z tego skorzystać. Nie ma pieniędzy na jego funkcjonowanie w pełnym zakresie.

 

Niestety, przyznany przez NFZ kontrakt jest tak niski, że pozwala tylko na jeden dzień operacyjny w tygodniu. To nasza największa bolączka.

-  profesor Piotr Łuczkiewicz, kierujący zespołem lekarzy na nowym oddziale (dziennikbaltycki.pl)

 

„Analizujemy sytuację. Niemniej budżet Funduszu nie jest nieskończony, a świadczenia z zakresu ortopedii na Pomorzu są zabezpieczone” - tak na pytania o zwiększenie środków odpowiada „Gazecie Wyborczej” Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału NFZ.

Tymczasem kolejki do ortopedów są bardzo długie. W Trójmieście na wszczepienie protezy stawu biodrowego trzeba czekać przynajmniej do sierpnia 2023 roku. To pierwszy wolny termin podawany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zabieg będzie można wykonać w szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. Kolejny dostępny termin to marzec 2024 w szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku.

News4Media

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Q
Q 16.11.2021, 03:05
wiadomo nic nowego pisowcy anty pomorze taka prawda 3 miasto koli w oczy PIS :::

Pozostałe