Usuń te aplikacje z telefonu. Mogą przechwycić dane do logowania i narazić na płatne subskrypcje

  • 16.11.2021, 10:15
  • News4Media
Usuń te aplikacje z telefonu. Mogą przechwycić dane do logowania i narazić… fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

Od czasu do czasu warto zrobić przegląd swojego smartfona i sprawdzić, czy nie staliśmy się przypadkiem posiadaczami szkodliwych aplikacji. Dwa z dostępnych niegdyś dla użytkowników Androida programów okazały się wirusami, które wykradają dane. Używając ich narażamy się na utratę pieniędzy z konta bankowego.

Ten wirus przechwytuje informacje

 

W dwóch aplikacjach, które użytkownicy smartfonów mogli pobrać ze sklepu Play, wykryto złośliwe oprogramowanie nazywane potocznie Jokerem. Wirus ten jest w stanie między innymi odczytywać wiadomości tekstowe zapisane w urządzeniu. Tego typu działanie naraża ofiary hakerów na nieświadome przekazanie osobom trzecim loginów i haseł do bankowości mobilnej oraz uwierzytelnienie dwuskładnikowego logowania na stronę do zarządzania środkami dostępnymi na rachunku bankowym za pomocą kodów SMS. Cyberprzestępcy mogą również za jego pośrednictwem zapisać nas do niechcianych, płatnych subskrypcji.

 

Dwie szkodliwe aplikacje

 

O zagrożeniu poinformowała na Twitterze analityczka jednej z firm produkujących programy antywirusowe. Tatyana Shishkova ostrzegła w swoim poście, że chodzi o aplikacje pod nazwą Smart TV remote oraz Halloween Coloring. Choć nie są one aktualnie dostępne do pobrania, wciąż mogą wyrządzać szkody w tych urządzeniach, na których zostały wcześniej zainstalowane. Warto wobec tego przejrzeć zawartość telefonu i w razie potrzeby ręcznie usunąć programy z pamięci urządzenia.

 

 

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe