Zabudują teren po jednostce wojskowej. Czy miastu grozi patodeweloperka?

  • 17.11.2021, 11:00
  • Redakcja
Zabudują teren po jednostce wojskowej. Czy miastu grozi patodeweloperka? fot. wrotatczewa.pl

Podziel się:

Oceń:

Na najbliższej sesji radni w Tczewie będą głosować nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego dla Nowego Centrum Tczewa. Co oznacza ta zmiana, wyjaśniał na antenie naszego radia Adam Burczyk, zastępca prezydenta Tczewa.

Nowe Centrum Tczewa

 

Obszar obejmujący 18 hektarów i znajdujący między ulicami Wojska Polskiego, Grunwaldzką a DK 91 stanowić ma Nowe Centrum Tczewa. Docelowo, miasto zaprojektowało ten teren jako obszar wielofunkcyjny, integrujący funkcję mieszkalną, wypoczynkową i usługową. Najważniejszą zmianą, jaką mają przegłosować radni na najbliższej sesji, 25 listopada jest zapewnienie, jak największego obszaru dla usług i zablokowanie możliwości dalszego rozwoju funkcji mieszkaniowej w tym rejonie. Struktura urbanistyczna ma stanowić powiązaną sekwencję przestrzeni publicznych zintegrowanych z otoczeniem. Stąd działania miasta, aby w tym miejscu budowa zbiornika retencyjnego łączyła się z tworzeniem atrakcyjnej dla mieszkańców przestrzeni rekreacyjnej. Plan zakłada, że zabudowa mieszkaniowa będzie zwarta, a usługowo-przemysłowa powinna mieć większą dostępność. Wyższa zabudowa powinna pojawić się tylko po stronie zachodniej. 

 

Plan przewiduje elastyczny układ funkcjonalno-przestrzenny, pozwalający na zabudowę różnymi funkcjami usługowymi i nieuciążliwymi funkcjami przemysłowymi z towarzyszącą funkcją mieszkaniową wielorodzinną.

- Urząd Miejski w Tczewie

 

fot. wrotatczewa.pl

 

Miasto powie stop patodeweloperce?

 

Goszczący na antenie naszego radia Adam Burczyk, zastępca prezydenta Tczewa poinformował, że miasto poczyni wszelkie kroki, aby teren ten nie został zabudowany blokami mieszkalnymi. Tak, jak ma to miejsce na osiedlu Bajkowym.

 

Tam chcemy usługi biurowe, hotelarskie, jakieś centrum spotkań, ale poza mieszkaniówką i oświatą. Tam nie będzie więcej mieszkaniówki. Robimy wszystko w tym kierunku, żeby jej nie było.  Żeby się nie powtórzyła taka sytuacja, jaka się wydarzyła na Bajkowym.

Próbowaliśmy znaleźć zabezpieczenia takie, aby potencjalny inwestor nie mógł nas wykorzystać. Musimy się też zabezpieczać. Potem mieszkańcy nam tego nie wybaczą. Jakbyśmy chcieli, żeby na jednostce powstała mieszkaniówka, to już dawno byśmy to sprzedali, zarobili na tym i zapomnieli.

 

- Adam Burczyk, zastępca prezydenta Tczewa

Zdaniem Adama Burczyka, zastępcy prezydenta teren Nowego Centrum Tczewa powinien gwarantować mieszkańcom urbanistyczną różnorodność. W miejscu tym, zgodnie z deklaracją, nie powstanie już więcej bloków, a obecnym mieszkańcom nie przybędzie sąsiadów. 

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe