Policjanci apelują o noszenie odblasków. One mogą uratować życie

  • 17.11.2021, 12:34
  • KPP Starogard Gdański / oprac. Redakcja
Policjanci apelują o noszenie odblasków. One mogą uratować życie fot. KPP Starogard Gdański

Podziel się:

Oceń:

Trwająca jesień i nadchodząca zima to trudny okres dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wcześniej zapadający zmrok, poranne mgły i przymrozki nie ułatwiają życia zmotoryzowanym. W tym czasie częściej dochodzi do wypadków i kolizji z udziałem pieszych. Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność na drodze oraz przypominają o odblaskach, które ratują życie.

 

Warunki drogowe

 

Ciemne i zimne poranki, wcześniej zapadający zmierzch, ranne mgły, mokra i śliska jezdnia, zwiększona ilość opadów - to czynniki powodujące przede wszystkim ograniczenie widoczności oraz znaczne wydłużenie drogi hamowania.

 

Mundurowi przypominają, że każdy z nas, bez względu na wiek poruszając się po zmierzchu poza terenem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących pojazdami. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze, będziemy lepiej widoczni dla kierujących pojazdami.

- asp. sztab. Marcin Kunka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

To ma znaczenie

 

Jak przypominają policjanci, pieszy wyposażony w odblaski jest widoczny dla kierowcy już z odległości od 120 do 140 metrów. Osoba, która nie ma odblasków z około 30 metrów. Niestety często jest to zbyt mała odległość, aby kierowca zdążył prawidłowo zareagować.

 

Policjanci zachęcają wszystkich do noszenia elementów odblaskowych. Mimo iż obowiązek ten dotyczy jedynie miejsc poza terenem zabudowanym, warto nosić je również w mieście. Dzięki odblaskom, po zmroku będziemy lepiej widoczni, a to z pewnością przyczyni się do poprawy naszego bezpieczeństwa. Mundurowi przypominają również, że piesi, którzy w czasie od zmierzchu do świtu poruszają się po drogach poza obszarem zabudowanym bez odblasków, muszą liczyć się z mandatem karnym w wysokości od 20 do nawet 500 zł.

 

fot. KPP Starogard Gdański

 

To dotyczy także kierowców

 

Policjanci apelują do kierowców:

 

Mundurowi przypominają kierowcom o tym, że widoczność jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa, dlatego w warunkach, gdy jest ona ograniczona, należy przede wszystkim zmniejszyć prędkość i zwiększyć odstęp od poprzedzającego pojazdu. Dodatkowo mokra nawierzchnia znacząco wydłuża drogę hamowania.

Jak pokazują policyjne statystyki - prędkość nie zawsze dostosowana do warunków drogowych, rowerzyści bez oświetlenia i piesi bez odblasków oraz lekceważenie podstawowych zasad ruchu drogowego, to częste przyczyny wypadków i kolizji.

- asp. sztab. Marcin Kunka

 

Bardzo ważne jest także odpowiednie przygotowanie samochodu:

 

Aby poprawić bezpieczeństwo własne i pasażerów, powinniśmy w tym okresie zadbać o odpowiednie przygotowanie auta do jazdy. Wymiana opon na zimowe, a także utrzymanie w czystości szyb, lusterek, świateł oraz systematyczne uzupełnianie płynu do spryskiwaczy i wymiana zniszczonych piór wycieraczek znacząco poprawi nasze bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

- asp. sztab. Marcin Kunka

 

Przeczytaj także: Policja apeluje: "Seniorze, uważaj na oszustów!"

KPP Starogard Gdański / oprac. Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe