Odczaruj niepełnosprawność. Specjaliści z całej Polski na konferencji w Tczewie

  • 22.11.2021, 09:12
  • Aleksandra Hotowy / Weronika Gerowska - Chalecka
Odczaruj niepełnosprawność. Specjaliści z całej Polski na konferencji… fot. Stowarzyszenie Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie (Facebook)

Podziel się:

Oceń:

Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie świętuje 20-lecie działalności. Z tej okazji, zorganizowano konferencję „Problemy i formy wsparcia osób z niepełnosprawnością. OZON – Oswój, Zrozum, Odczaruj Niepełnosprawność".

 

Jest zainteresowanie

 

Konferencja odbyła się w Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych. Pierwsza część spotkania skierowana była do rodziców osób z niepełnosprawnościami. Drugi panel dotyczył specjalistów i terapeutów. O przebiegu wydarzenia, w rozmowie z Aleksandrą Hotowy mówi Magdalena Okapiec-Kortas ze Stowarzyszenia na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie:

 

Ta konferencja nam pokazała, że jest wielkie zainteresowanie. Szczególnie (z tego ja się bardzo cieszę), że jest to zainteresowanie ze strony rodziców. Ta konferencja jest taka "szybka", ponieważ nasi prelegenci mają bardzo mało czasu na swoje wykłady, po 45 minut, to jest naprawdę mało.

Chcieliśmy zobaczyć co specjalistom i rodzicom osób z niepełnosprawnością jest najbardziej potrzebne. Myślę, że w przyszłym roku ta konferencja będzie bardziej kierunkowana - każdy rok to będzie inny temat.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Wiele tematów

 

Jednym z obszarów poruszanych na konferencji była kwestia seksualności osób niepełnosprawnych, którą omawiał seksuolog Wiesław Sokoluk:

 

[...] Te problemy rodziców w tym obszarze, w wychowaniu są mniej więcej jednakowe. Można powiedzieć tak: każde pytanie jest ważne, ponieważ ten ktoś kto pyta, ma z tym problem. Natomiast to, co dotyczy treści pytań, to ona jest też typowa: jak sobie radzić z przejawami seksualności własnych dzieci, jak się z nimi komunikować w tej sprawie, co można, czego nie można. Najczęściej pytają o to, jak sobie radzić z danymi sytuacjami. Druga grupa pytań to "Czy to jest normalne, że...". To znaczy, obawiają się o to, czy z dzieckiem nie dzieje się coś niedobrego. Szczęśliwie, w zdecydowanej większości przypadków nic niedobrego się nie dzieje.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Stowarzyszenie zapowiada kontynuację działań i organizację kolejnej takiej konferencji.

 

Przeczytaj także: Specjaliści z całej Polski przyjadą do Tczewa na konferencję o potrzebach osób z niepełnosprawnościami

 

Aleksandra Hotowy / Weronika Gerowska - Chalecka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe