Samorządowcy dostaną duże podwyżki. Prezydent Tczewa zarobi 20 tysięcy miesięcznie

  • 26.11.2021, 10:20
  • Aleksandra Hotowy
Samorządowcy dostaną duże podwyżki. Prezydent Tczewa zarobi 20 tysięcy… fot. wrotatczewa.pl

Podziel się:

Oceń:

Mirosław Pobłocki, po listopadowej sesji Rady Miejskiej otrzyma wyższe wynagrodzenie. Wzrośnie ono do 20 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Także diety radnych pójdą w górę.

Duże podwyżki dla samorządowców

 

We wrześniu Sejm przyjął ustawę o podwyżkach dla polityków. Objęła ona również samorządowców. W rozporządzeniu do ustawy znalazła się gwarancja, że wyższe wynagrodzenia zostaną wypłacone z wyrównaniem od sierpnia. Rady nie muszą spieszyć się z przyjmowaniem uchwał, ale pierwsze samorządy już to zrobiły. W Tczewie na listopadowej sesji Rady Miejskiej (25 listopada) przegłosowano maksymalną, dopuszczaną przez przepisy, podwyżkę wynagrodzenia dla prezydenta.

 

Ustala się wynagrodzenie dla Prezydenta Miasta Tczewa - Mirosława Pobłockiego w następującej wysokości:

 

1) Miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 10 770,00 zł.

2) Dodatek funkcyjny w kwocie 3450,00 zł.

3) Dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

4) Dodatek specjalny stanowiący 30% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.

- Urząd Miejski w Tczewie

 

Jest to maksymalna kwota wynagrodzenia, o jakiej mowa w "Ustawie o pracownikach samorządowych". Przeciwko takiemu zwiększeniu poborów wystąpili radni klubu Tczew Od Nowa, którzy argumentowali, że podwyżka dla prezydenta w sytuacji, kiedy brakuje środków na podwyżki dla pracowników Urzędu Miejskiego, jest zagrożeniem dla stabilności pracy ratusza.

 

Co na to radni?

 

Sytuację w Radzie Miejskiej w Tczewie skomentował dla nas radny Łukasz Brządkowski:

 

Zapytaliśmy, czy w związku z podwyżką dla prezydenta, który jest jednocześnie szefem Urzędu Miejskiego, są przewidywane podwyżki dla pracowników, którzy niejednokrotnie zarabiają najniższą krajową. 

Musimy zdać sobie sprawę, że z Urzędu Miejskiego ludzie odchodzą do innych urzędów lub do innej pracy. Bez podwyżek dla pracowników, którzy mają najniższe wynagrodzenie praca urzędu może zostać sparaliżowana. Wobec tego, że podwyżki nie są przewidziane uznaliśmy, że 100% dla prezydenta czyli dla osoby nadzorującej cały urząd, jest bardzo złym sygnałem dla pracowników.

- Łukasz Brządkowski, radny klubu Tczew Od Nowa

 

Zdaniem prezydenta, podwyżka jest naturalną odpowiedzią na przyjęte przez parlament zmiany w prawie, regulujące wynagrodzenia pracowników samorządowych. 

 

 Jest to wynik zmian w prawie. Jest podwyżka, od razu tutaj uprzedzam. Nawet gdyby rada nie chciała, to nie może nie chcieć. Jeśli rada nie przyjęłaby tego przepisu, to ja zostanę bez wynagrodzenia i pracuję jako wolontariusz. 

- Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa

 

Duże wątpliwości wzbudzają także dodatki, które wypłacane są radnym miejskim. 

 

Radni decydują sami o podwyżkach dla siebie i uznajemy, że ten sposób jest bardzo niefortunny. Natomiast nie było żadnej chęci rozmowy wśród innych klubów o samej strukturze rady miejskiej. Mieszkańcy mogą  tego nie wiedzieć, ale poza radą jest mnóstwo innych funkcji, które pełnią radni. Naliczyłem osobiście, że 18 z 23 radnych ma rozmaite dodatki. 

- Łukasz Brządkowski, radny klubu Tczew Od Nowa

 

Radni miejscy, od dnia ślubowania, otrzymują zryczałtowane wynagrodzenie za pracę. Za niektóre dodatkowe funkcje wypłacane jest zwiększone wynagrodzenie. I tak np. radni pracujący w Komisji Rewizyjnej, z tytułu udziału w kontrolach i pisaniu protokołów, otrzymują dodatkowo 10% diety przewodniczącego Rady. 

Po czwartkowej sesji Przewodniczący Rady Miejskiej od 1 grudnia 2021 roku będzie otrzymywał dietę w wysokości 3220 złotych brutto, jego zastępcy 2576 zł. W przypadku radnego, który pracuje tylko w jednej komisji stałej wynagrodzenie po nowelizacji przepisów wzrośnie z 805 złotych do 1288 złotych. 


Do tego tematu będzie wracać w przyszłym tygodniu - podczas rozmowy z prezydentem we wtorek (po godzinie 9:30) oraz w audycji "Opinie w Radiu Tczew" w środę o 9:00. 

Aleksandra Hotowy

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
.
. 26.11.2021, 14:59
..bravo tak bardzo dobrze nich dostanie.STOSOWNA DECYZJA!!!

Ten klub Tczew Od nowa to takie szuje co nic nie robi farmazony sieje ba wielki bosy boss BRZONDKOWSKI GADA JA GEOOBELS teraz szuka poparcia bo jest spalony a nwet "znienawidzony" co kombinouje to zespsuje oo z mostem finansowe kombinacje spalone zero kasy dostali nic bo machlojki jego ukazano razem z mediami ,kieszonkowe dostali i radoche mieli donosy pisali i KOMPROMITACJA Tczewa i Polski....machina rzerzy to ich domena wyjazd z nimi....
Znak zapytania
Znak zapytania 26.11.2021, 18:05
Dobrze się czujesz?

Pozostałe