Jak bezpiecznie jeździć rowerem zimą? [ROZMOWA]

  • 02.12.2021, 08:39
  • Redakcja
Jak bezpiecznie jeździć rowerem zimą? [ROZMOWA] fot.Pixabay zdjęcie poglądowe

Podziel się:

Oceń:

Wiele mówi się w mediach o przygotowaniu swoich samochodów osobowych oraz dostosowaniu swojej jazdy do zimowych warunków. Warto jednak pamiętać, że do jazdy na rowerze w ciężkich warunkach atmosferycznych również trzeba się odpowiednio przygotować. Jak to zrobić? Odpowiedział nam Grzegorz Pawlikowski, inspektor ds. polityki rowerowej Urzędu Miejskiego w Tczewie.

 

Ostrożność to podstawa

 

Decydując się na jazdę rowerem w okresie zimowym, należy odpowiednio zadbać o swoje zdrowie oraz pamiętać o ostrożniejszej i wolniejszej jeździe. Szczegółowo omówił to dla nas Grzegorz Pawlikowski, inspektor ds. polityki rowerowej Urzędu Miejskiego w Tczewie:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Jeżeli chodzi o nas samych, to tak samo jak byśmy wybierali się na spacer, czyli wystarczą rękawiczki, jakiś szal czy czapka,  ubieramy się na ''cebulkę'', czyli kilka warstw. Tak naprawdę, kiedy się tak ubierzemy, żadne specjalistyczne ubranie tutaj nie jest potrzebne.

Jeśli chodzi o samą jazdę na rowerze zimą, jest kilka takich istotnych kwestii. Pierwsza: jeździmy trochę wolniej, możemy nie spodziewać się, że hałdy śniegu są jednak zamrożone, więc ta ostrożność jest tutaj niezwykle istotna i szczególnie zwracam uwagę na temat wchodzenia w zakręty robimy to zdecydowanie ostrożniej, bo łatwo o wywrotkę. 
 

- Grzegorz Pawlikowski, inspektor do spraw rowerowych UM w Tczewie

 

Przygotuj też sprzęt

 

Nie można zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu swoich rowerów, szczególny nacisk kładąc na oświetlenie, które jest niezbędne, ze względu na szybciej zapadający zmrok:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Zimą również można jeździć na rowerze. Co roku obserwujemy, że coraz więcej osób w tym okresie zimowym również jeździ. Zwracam uwagę na kilka rzeczy. Pierwsza rzecz, to jest oświetlenie o tym pamiętajmy już od jesieni, coraz szybciej zachodzi słońce jest coraz ciemniej. Ważne też jest to w takim okresie zimowym, aby zmniejszyć powietrze w swoich oponach. Chodzi o to, że wtedy mamy większą stabilność poruszania się tym rowerem. Oczywiście musimy go konserwować, czyli, np. czyszczenie łańcucha jest ważne. Warto mieć błotniki, one będą chronić się przed tym błotem i śniegiem. 

- Grzegorz Pawlikowski

 

Warto pamiętać, że w trakcie opadów śniegu, gołoledzi i innych niebezpiecznych warunków pogodowych, dozwolona jest jazda po chodniku. W takiej sytuacji pierwszeństwo ma jednak zawsze pieszy.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe