"Mniej niż przypuszczaliśmy". Pierwszy raport ZUS dotyczący umów o dzieło

  • 02.12.2021, 14:00
  • News4Media
"Mniej niż przypuszczaliśmy". Pierwszy raport ZUS dotyczący umów o dzieło… fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

Od początku roku w Polsce funkcjonuje rejestr umów o dzieło prowadzony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na jego podstawie powstał właśnie pierwszy raport, który daje nieco inne niż dotychczas spojrzenie na ten rodzaj współpracy.

Policzyli umowyOd stycznia do września w ZUS RUD pojawiły się informacje o nieco ponad milionie umów o dzieło. Gromadzenie informacji o nich to wynik nowych przepisów związanych z Tarczą Antykryzysową. Dzięki rejestrowi instytucja chce mieć szerszy pogląd na rozwój przedsiębiorczości w Polsce, a także większą możliwość analiz i tworzenia statystyk.


 

Od 1 stycznia 2021 roku przepisy Tarczy Antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło. Dzięki temu Państwo ma wiedzę na temat zawieranych w Polsce tego rodzaju umów.

- Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń SpołecznychMniej niż się wydawałoJuż dziś wiemy, że umów o dzieło jest zdecydowanie mniej, niż zakładano. Statystyki pokazują, że przeciętni wykonawcy to głównie mężczyźni pomiędzy 30. a 39. rokiem życia.
 

Nasze analizy pokazują, że wbrew przypuszczeniom w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów umów o dzieło. Od 1 stycznia do 30 września 2021 r. przekazano 796,3 tys. dokumentów ZUS RUD. Dotyczyły one ponad 1,2 mln umów o dzieło.

 

Analizuje szefowa ZUS, dodając, że dokumenty podpisywane były najczęściej na maksymalnie dziewięć dni. Przeważająca grupa zgłaszających tego typu umowy płatników składek reprezentuje branżę edukacyjną.

96,42 proc. podmiotów, które dokonały zgłoszenia to płatnicy składek. 1,99 proc. stanowią w tym zakresie osoby fizyczne. Jedynie 1,59 proc. to grupa osób, które nie są płatnikami. Najczęściej wybieranym kanałem rejestracji zgłoszenia była platforma PUE ZUS. Pozostałe dokumenty nadsyłano pocztą, składano bezpośrednio w placówce lub poprzez urzędomat. Najwięcej zgłoszeń odnotowały zakłady w województwie mazowieckim, najmniej zaś w opolskim.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe