Pełna kontrola nad internetem i telefonami? Powstanie "operator narodowy"

  • 03.12.2021, 10:33
  • News4Media
Pełna kontrola nad internetem i telefonami? Powstanie "operator narodowy" iStock

Podziel się:

Oceń:

Państwo chce mieć kontrolę nad operatorami sieci komórkowych i internetu. Tak wynika z ustawy o cyberbezpieczeństwie, zgodnie z którą planowane jest utworzenie Operatora Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa. "'Operator narodowy" będzie działał jak hurtownik, który może sprzedawać towar lub nie.

Przestaną być niezależni

 

Jak opisuje w piątkowym wydaniu ”Gazeta Wyborcza”, w poprawkach ustawy o cyberbezpieczeństwie pojawił się niepokojący zapis. Zgodnie z treścią dokumentu w Polsce powołana ma zostać jednoosobowa spółka skarbu państwa, pod nazwą Operator Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa. Zadaniem podmiotu ma być odzyskanie monopolu na rynku telekomunikacyjnym i kontrola nad firmami, które zmuszone będą przystać na nowe warunki.

 

Oznacza to, że wszystkie działające w Polsce sieci telefonii (Plus, T-Mobile, Orange i Play), aby móc w pełni świadczyć najszybszy internet 5G na terenie całego kraju (bez tzw. białych plam), będą musiały korzystać z pośrednictwa tego operatora. Bez niego nie będą miały zasięgu. On z kolei będzie miał możliwość pełnej kontroli nad tym, jakie dane operatorzy - czyli ich klienci - przesyłają, a nawet gdzie się znajdują.

- Gazeta Wyborcza

 

Państwo ustali reguły

 

Jak czytamy w dalszej części publikacji, państwo jest właścicielem częstotliwości radiowych, na których nadają obecnie prywatni operatorzy. Powołując się na własne źródła „Gazeta Wyborcza” alarmuje, że „Operator narodowy” może nie przedłużyć koncesji na korzystanie z tych pasm. Dzięki temu w przyszłości rząd będzie mógł podyktować warunki cenowe związane z ponownym udostępnieniem sieci, jednocześnie wpływając na pozycje rynkowe prywatnych dostawców internetu oraz telefonii komórkowej.

 

„Operator narodowy" będzie działał jak hurtownik, który może  sprzedawać towar lub nie.

- Gazeta Wyborcza

 

Autor publikacji podkreśla też, że już od 2018 roku dzierżawcy częstotliwości otrzymują sygnały o planowanych zmianach. Urząd Komunikacji Elektronicznej już teraz ma ignorować wnioski o przedłużenie koncesji.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe