Pracujesz zdalnie w czasie kwarantanny? Zrób to, zanim obetną ci pensję

  • 03.12.2021, 11:00
  • News4Media
Pracujesz zdalnie w czasie kwarantanny? Zrób to, zanim obetną ci pensję iStock

Podziel się:

Oceń:

Wykonujesz test na koronawirusa. Trafiasz na kwarantannę. Czujesz się dobrze, dlatego postanawiasz pracować zdalnie w pełnym wymiarze godzin. Wszystko jest w porządku, dopóki na twoje konto nie dociera okrojone wynagrodzenie.

Problem dotyczy wielu osób

 

Według porannych statystyk przekazanych w raporcie ministerstwa zdrowia na kwarantannie przebywają obecnie 782 044 osoby. Wielu pacjentów decyduje się w tym czasie na standardowe pełnienie obowiązków służbowych i rezygnację z zasiłków. Jak informuje portal Business Insider, w takiej sytuacji możemy stać się ofiarami pewnej pułapki. Bez dopełnienia formalności, nasza pensja może zostać automatycznie obniżona o 20 proc. tak, jak odbywa się to w przypadku zwolnienia lekarskiego. Niezależnie od wyniku testu na obecność koronawirusa.

 

W momencie skierowania pracownika na test lub nałożenia na niego kwarantanny przez sanepid, fakt ten automatycznie pojawia się na koncie pracodawcy w PUE. Dział kadr niejako z góry przyjmuje, że kwarantanna lub izolacja oznacza zwolnienie lekarskie. I nalicza niższą pensję - 80 zamiast 100 proc.

- Business Insider

 

Co zrobić, aby uniknąć straty?

 

Choć nie ma szablonu takiej deklaracji, każda osoba przebywająca na kwarantannie, która w porozumieniu z pracodawcą zechce wykonywać swoje obowiązki z zacisza własnego domu, musi zgłosić ten fakt pisemnie. Potwierdza to w rozmowie z Business Insider Polska, rzeczniczka wrocławskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Pracownik na obowiązkowej kwarantannie może pracować, ale za zgodą pracodawcy. W takim przypadku przysługuje mu wynagrodzenie za pracę. Jeśli w tym czasie nie może pracować z uwagi na stan zdrowia, to przysługuje mu zasiłek chorobowy. Pracownik powinien złożyć pracodawcy oświadczenie, że wyraża zgodę na świadczenie pracy zdalnie w czasie kwarantanny i prosi o wypłatę wynagrodzenia za pracę za ten okres wynagrodzenia za pracę.

- Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka wrocławskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

 

Każde z przedsiębiorstw powinno mieć przygotowany własny wzór takiego dokumentu. W przypadku wątpliwości warto skontaktować się bezpośrednio z działem kadr.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe