Kościół pokazuje liczby. Pierwsze takie dane o religii w szkołach

 • 08.12.2021, 09:31
 • News4Media
Kościół pokazuje liczby. Pierwsze takie dane o religii w szkołach iStock

Podziel się:

Oceń:

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił najnowsze dane dotyczące wiernych. Po raz pierwszy uwzględnił informacje o uczniach chodzących na lekcje religii.

To obszerny, mający 46 stron dokument, w którym liczbowo zostały ujęte dane o Kościele katolickim w Polsce. Mowa o roczniku statystycznym za 2020 rok Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

 

W 2020 roku, działalność duszpasterską w Polsce prowadziło 10 361 parafii katolickich, z czego 661 stanowiły parafie zakonne (w tym 1 parafia grecko-katolicka i 2 Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego). Oznacza to, że liczba parafii utrzymuje się praktycznie na stałym poziomie. Największa liczba parafii znajdowała się na terenie diecezji tarnowskiej, krakowskiej i poznańskiej.

- Konferencja Episkopatu Polski

 

W ubiegłym roku w diecezjach było 24 208 księży, czyli o 2 proc. więcej. Spadła także liczba sióstr zakonnych (o 2 proc) do liczby 16,8 tys. Podobnie było w przypadku zakonników (spadek o 1,4 proc.), których w całej Polsce było 11 tys. Danych zawartych w dokumencie jest znacznie więcej. Można się z niego np. dowiedzieć, że w 2020 roku udzielono 312,1 tys. chrztów minus 16,3 proc.), 252,3 tys. sakramentów bierzmowania (mniej o 34,0 proc) i zawarto 91,5 tys. małżeństw (o 26,8 proc. mniej w porównaniu z rokiem 2019). „Z kolei wzrosła liczba osób przystępujących do pierwszej Komunii Świętej i wyniosła 298 tys. osób, czyli o 49 tys. więcej niż w roku poprzednim (co stanowi 20 proc.)” – dodaje KEP, zaznaczając, że wpływ na liczbę sakramentów miała pandemia.

Po raz pierwszy kościelni statystycy pochylili się nad lekcjami religii. Wcześniej różnego rodzaju organizacje sporządzały własne raporty na ten temat, wskazując, że na takie zajęcia chodzi coraz mniej uczniów. Wiele takich analiz pokazywało także, że im wyższy szczebel edukacji, tym uczniów uczęszczających na religię jest mniej. Jak do tego mają się kościelne dane?

 

Z danych zawartych w roczniku statystycznym ISKK wynika również, że w roku szkolnym 2020/21 na lekcje religii we wszystkich typach placówek edukacyjnych uczęszczało 85,7 proc. uczniów.

- Konferencja Episkopatu Polski

 

KEP wylicza, że najwyższy odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii w szkole odnotowano w diecezjach:

 • tarnowskiej (97,8 proc.),
 • przemyskiej (97,5 proc.),
 • rzeszowskiej (97,1 proc.).


Najniższy zanotowano w diecezji wrocławskiej (65,7 proc.), poznańskiej (69 proc.) i warszawskiej (69,5 proc). Pełen raport znajduje się w tym miejscu. Statystycy pokazują także, jak wygląda nauka religii na poszczególnych szczeblach edukacji.

 • przedszkola – 85,5 proc. uczęszczających
 • szkoły podstawowe – 92,1 proc.
 • licea ogólnokształcące – 69,8 proc.
 • technika – 74,9 proc.
 • szkoły branżowe pierwszego stopnia – 75,6 proc.
 • szkoły branżowe drugiego stopnia (dane niepełne) – 58,2 proc.
 • szkoły specjalne – 89,9 proc.
 • inne placówki – 70,3 proc.
News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe