Biblioteka w Morzeszczynie na 6. pozycji w województwie i z dofinansowaniem na zakup nowości [ROZMOWA]

  • 14.12.2021, 08:03
  • Redakcja / Instytut Książki
Biblioteka w Morzeszczynie na 6. pozycji w województwie i z dofinansowaniem… fot. Biblioteka Morzeszczyn

Podziel się:

Oceń:

Biblioteka w Morzeszczynie uplasowała się na 6. miejscu w województwie pomorskim w tegorocznym Rankingu Bibliotek, którego inicjatorem jest „Rzeczpospolita” i „Instytut Książki”.

W poniedziałek, 6 grudnia, został opublikowany Ranking Bibliotek 2021. Jego celem jest nagrodzenie najlepszych bibliotek w Polsce, doceniając w ten sposób zaangażowanie samorządów, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów.

 

Sukces lokalnej biblioteki

 

Morzeszczyńska książnica znalazła się na 81. miejscu w kraju i 6. w województwie pomorskim. To wynik, który cieszy szczególnie osoby działające na rzecz instytucji. Mówi Damian Domański, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Morzeszczynie:
 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Wysoka lokata dowodzi, że nasze zaangażowanie i działania przekładają się nie tylko na zadowolenie mieszkańców gminy Morzeszczyn, ale znajdują uznanie także na arenie ogólnopolskiej. Cieszy mnie to tym bardziej, że w czasach kiedy czytelnictwo Polaków i Polek nie jest na zadowalającym poziomie, nasza instytucja potrafi jednak oferować użytkownikom nietuzinkową i dostosowaną do potrzeb ofertę kulturalną, bowiem Biblioteka Morzeszczyn to nie tylko aktualna beletrystyka, ale również zajęcia rozwojowe, spotkania popularnonaukowe, różnego rodzaju animacja kulturalna czy chociażby warsztaty z robotyki, bowiem mamy świadomość, że świat cyfrowy jest szansą dla książek i dla bibliotek.

- Damian Domański, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Morzeszczynie

 

Tczewska książnica uplasowała się na 122. miejscu, awansując tym samym z pozycji 157. Na terenie województwa pomorskiego działają 123 biblioteki samorządowe, a w zestawieniu tegorocznego rankingu można znaleźć ich ogółem 837. Zestawienie wszystkich instytucji można znaleźć na stronie www.instytutksiazki.pl.

 

Jak powstał Ranking Bibliotek?

 

Wysłaliśmy ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast. Uzyskaliśmy 837 odpowiedzi. Ankieta zawierała 34 pytania. Ocenialiśmy m.in. powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców oraz średnie zatrudnienie w placówce. Uwzględniliśmy liczbę godzin otwarcia, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, książki kupione w ciągu dziesięciu lat jako procent całego zbioru i zakupione nowe książki. Przyznawaliśmy punkty m.in. za dostępne dla czytelników tytuły prasowe ale w wersji elektronicznej, dostęp do nowych mediów, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Punkty można było uzyskać za działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne i literackie. W tym roku punktowaliśmy także aktywność biblioteki w stowarzyszeniach czy uczestnictwo w pracowników na konferencjach czy seminariach. Opracowując ranking, wykorzystaliśmy – oprócz uzyskanych odpowiedzi – dane GUS.

- Instytut Książki

 

5 600 zł na nowości wydawnicze dla morzeszczyńskich czytelników

 

To jednak nie koniec dobrych wiadomości dla morzeszczyńskiej biblioteki, ponieważ w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, jednostka otrzymała dofinansowanie w wysokości 5 600 zł na zakup książek i zdalnego dostępu do nowości wydawniczych, we wszystkich swoich placówkach.
 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Celem bibliotek publicznych jest dostarczanie użytkownikom aktualnej literatury, bowiem o bestsellery pytają najczęściej mieszkanki i mieszkańcy gminy Morzeszczyn. Poszerzamy nasze zbiory o literaturę z gatunku fantastyki, która robi furorę wśród młodzieży, ale nie zapominamy także o fanach ebooków i audiobooków. W najbliższym czasie planujemy rozszerzyć naszą ofertę o możliwość wypożyczania chociażby gier planszowych.

- Damian Domański, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Morzeszczynie

 

Za sprawą dofinasowania otrzymanego z gminy Morzeszczyn oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, biblioteka zakupiła w 2021 roku 561 książek z zakresu literatury dziecięcej i młodzieżowej, beletrystyki, czyli: kryminały, horrory, fantastykę i s-f, literaturę piękną, obyczajową i historyczną, a także książki popularnonaukowe. Ponadto wykupiono dostęp do bazy ebooków w ramach platformy LEGIMI. Każdego miesiąca wydawano 10 bezpłatnych kodów użytkownikom biblioteki. Cały koszt wspomnianych działań wyniósł 16 060,69 zł.

 


O rankingu bibliotek i zmianach w funkcjonowaniu, które pojawią się w związku z połączeniem Biblioteki i Gminnego Ośrodka Kultury w rozmowie z Weroniką Gerowską-Chalecką opowiedział dyrektor morzeszczyńskiej książnicy, Damian Domański:


loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Redakcja / Instytut Książki

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe