Lepiej sprawdzić przed podróżą. W niedzielę zmiana rozkładu jazdy na kolei

  • 09.12.2021, 10:27
  • News4Media
Lepiej sprawdzić przed podróżą. W niedzielę zmiana rozkładu jazdy na kolei fot. Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Już tej niedzieli zmieni się rozkład jazdy pociągów. Kolejowe spółki zapowiadają skrócenie czasu przejazdy na wielu trasach i dodatkowe połączenia.

Zmiana wejdzie w życie w niedzielę 12 grudnia. Zapowiadana jest już od kilku tygodni, a teraz przewoźnicy przedstawiają kompleksowe informacje o nowym rozkładzie jazdy. Informują o nowych połączeniach i skróceniu czasu podróży na wielu trasach. Aby dokładnie zapoznać się ze zmianami, najlepiej wejść na stronę spółek kolejowych  lub sprawdzić rozkład w internetowej wyszukiwarce połączeń kolejowych.

 

Intercity

 

Każdego dnia PKP Intercity uruchomi średnio około 400 pociągów, które będą zatrzymywać się w ponad 420 miastach i miejscowościach. W nowym rozkładzie widoczne będą kolejne efekty modernizacji kolei w Polsce – rosnący komfort podróżowania zapewniają sukcesywnie wzmacniające flotę przewoźnika nowe lub zmodernizowane pojazdy.

- PKP Intercity

 

 

Przewoźnik międzyregionalny wylicza, że będzie więcej połączeń ekonomicznych m.in. z i do Poznania, Lublina, Rzeszowa, Przemyśla, Kielc i Zielonej Góry.

Przyśpieszą składy oznaczone jako Express InterCity Premium do Warszawy. „Przejazd ze stacji Warszawa Centralna do Gdyni Głównej zajmie w przypadku trzech najszybszych pociągów EIP (bez postojów pomiędzy Gdańskiem a Warszawą) 2 godziny i 55 minut. Szybciej pojadą także składy ekonomiczne - kategorii IC i TLK. Najszybsze pociągi IC z Gdańska Głównego do Warszawy Centralnej dojadą w niecałe 3 godziny” - podaje spółka.

Szybciej pojedzie się także między Wrocławiem i Poznaniem (z 1 godziny i 44 minut do 1 godziny i 28 minut dla najszybszego pociągu). Skróci się czas podróży pomiędzy Kielcami a Warszawą (około 2,5 godziny) i najszybszego składu na trasie Lublin – Rzeszów (2 godziny i 21 minut) oraz na trasie Bydgoszcz - Toruń - Włocławek – Łódź (od stycznia nawet 2 godziny i 55 minut).

 

Z 24 do 25 wzrośnie liczba codziennych połączeń pomiędzy Trójmiastem a Warszawą. Nowością na torach będzie pociąg IC Wybrzeże, który skomunikuje obydwa ośrodki w dogodnych godzinach. Z Gdyni do Warszawy wyjedzie o godzinie 08, a z Warszawy do Gdyni po godzinie 16. W weekendy na tej trasie będzie kursować nowy pociąg IC Laguna, który będzie dodatkowym połączeniem podczas weekendowych szczytów przewozowych.

- PKP Intercity

 

Z 14 do 16 zwiększy się liczba par pociągów pomiędzy Wrocławiem a Krakowem. Nowy pociąg pojawi się także na trasie pomiędzy stolicą Wrocławiem a Warszawą. Od 12 grudnia pociągi z Warszawy do Poznania (i w odwrotną stronę) będą kursowały mniej więcej co godzinę. „W nowym rozkładzie wydłużona do Przemyśla zostanie relacja pociągu IC Wawel, kursującego do tej pory pomiędzy stolicą Niemiec a Krakowem. W ten sposób mieszkańcy Podkarpacia zyskają bezpośrednie dzienne połączenie do Berlina. Dodatkowo z Zielonej Góry, Wrocławia, Opola, Katowic, Krakowa i Rzeszowa łatwiej będzie dotrzeć do Lwowa, ponieważ IC Wawel będzie skomunikowany z nowymi pociągami łączącymi Przemyśl z miastem na zachodzie Ukrainy” - wylicza dalej PKP Intercity.

Zmian jest znacznie więcej, a niektóre nie wejdą w życie już w niedzielę. Tak jest w przypadku wakacyjnych połączeń jak np. IC Krakowianka z Krakowa do Kołobrzegu, pociąg z Łodzi do Ustki przez Warszawę, a także z Łodzi do Kołobrzegu. „Wydłużenie do Ustki relacji pociągu IC Przemyślanin, kursującego do tej pory pomiędzy Przemyślem a Słupskiem, da dodatkową możliwość codziennego, bezpośredniego dojazdu na Pomorze Środkowe mieszkańcom m.in. Przemyśla, Rzeszowa, Krakowa, Górnego Śląska, Wrocławia i Poznania” - informuje spółka.

 

Regionalnie

 

Zmiany dotyczą także połączeń regionalnych realizowanych przez inne spółki. Po latach prezerwy na tras wracają składy interREGIO. Będzie to połączenie z Poznania do Warszawy przez Łódź i Ostrów Wielkopolski. Łódzka Kolej Aglomeracyjna dotrze aż do Radomia i będzie poszerzona oferta Kolei Małopolskich, która dojedzie teraz do Skawiny i Oświęcimia. Po zakończonym remoncie na tory wrócą pociągi z Bytomia do Gliwic.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe