Te produkty lepiej oszczędzać. Ich ceny wzrosły nawet o 79,4 proc.

  • 10.12.2021, 09:10
  • News4Media
Te produkty lepiej oszczędzać. Ich ceny wzrosły nawet o 79,4 proc. iStock

Podziel się:

Oceń:

Ceny towarów ze sklepowych półek są obecnie najwyższe od wielu lat. Okazuje się, że w porównaniu do ubiegłego roku, w listopadzie wartości te wzrosły o 11 proc. Co podrożało najbardziej?

UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupa AdRetail regularnie monitorują ceny produktów, dzięki czemu możliwe jest ich porównanie do wartości historycznych. W listopadowym rankingu wyszczególniono 9 ich kategorii, których ceny są wyższe niż w analogicznym miesiącu roku poprzedniego.

W czołówce drożyzny znalazły się produkty tłuszczowe, których ceny wzrosły średnio o 60 proc. „Najwięcej olej, który odnotował skok cenowy o 79,4 proc., margaryna do pieczenia zdrożała o 36 proc., a masło poszło w górę o 34,1 proc.” – czytamy.

Drugie miejsce na niechlubnym podium przypadło kategorii „produkty inne”, gdzie wskaźnik cen jest wyższy o 32 proc. Znajdziemy tu m.in. pożywienie dla psów (wzrost o 33,2 proc.) i kotów (wzrost o 32 proc.).

Trzecie miejsce w rankingu zajmuje o 20 proc. droższe niż w ubiegłym roku mięso. Największy skok cenowy odnotowała wołowina (27,7 proc.) i cielęcina (23,6 proc.). Sporym zaskoczeniem może okazać się wieprzowina, której wbrew ogólnej tendencji ceny obniżyły się średnio o 2 proc.

Kolejną kategorią produktów objętych najwyższymi podwyżkami jest nabiał, za który zapłacimy obecnie o 16,2 proc. więcej. W ujęciu szczegółowym najwyższy wskaźnik drożyzny dotyczy serów żółtych (24,7 proc.).

O 11,2 proc. podrożały też warzywa, spośród których najwięcej zapłacimy za cebulę (droższa o 40 proc.).

Wyższe ceny nie ominęły też napojów (6,8 proc.); chemii gospodarczej (5,7 proc.); pieczywa (1,7 proc.) oraz owoców (0,08 proc.).

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe