Tu byłem - o Tonym Haliku w Radiu Tczew

  • 2.11.2017, 13:08 (aktualizacja 02.11.2017 13:47)
  • Aleksandra Kęprowska
Tu byłem - o Tonym Haliku w Radiu Tczew
Podziel się:
Oceń:
Podczas sierpniowego Literackiego Sopotu, Michał Nogaś rozmawiał na plaży z kilkoma polskimi pisarzami.

Jednym z gości dziennikarza Gazety Wyborczej był Mirosław Wlekły, autor książki, która opowiada o niezwykłym podróżniku Tonym Haliku.

Informacja od wydawcy (Wydawnictwo Agora)

Był najczęściej zestrzelanym pilotem II Wojny Światowej, francuskim partyzantem, autorem pierwszego wywiadu z Fidelem Castro, laureatem Pulitzera, prywatnym pilotem Juana Perona i odkrywcą zaginionej stolicy Majów. Albo nie był żadnym z nich. Z całą pewnością wybierał się jednak na Księżyc. 
Fascynująca i przewrotna biografia Tony'ego Halika jest dowodem na to, że czasem prawdziwe życie jest bardziej nieprawdopodobne niż najlepsza powieść. Większość z nas pamięta go z telewizji, kiedy w programie „Pieprz i wanilia”, tworząc razem z Elżbietą Dzikowską charakterystyczny tandem, opowiadał o swoich egzotycznych podróżach. Ale tak na prawdę zanim urodzony w Toruniu Mieczysław Sędzimir został Tonym Halikiem przeżył kilka różnych życiorysów. Który z nich jest prawdziwy? Odpowiedź - w trakcie podróży po Francji, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Argentynie i Polsce - znalazł jeden z najlepszych polskich reporterów młodej generacji, autor głośnej książki „All Inclusive” Mirosław Wlekły. 

Książka, która zachwyciła laureata Nike Marka Bieńczyka.

Zrazu bałam się tej książki. Myślałam, że ujawnienie sekretów życia Toniego, tajemnic, których ja nawet nie znałam, w pogoni za dziennikarską sensacją przekładającą się na sprzedaż książki - może zrobić Toniemu krzywdę. Mirosław Wlekły podszedł jednak uczciwie do życia swego wyjątkowego bohatera, starał się zrozumieć motywy jego postępowania, pokazał jego – a czasem nie jego to były - wybory w kontekście czasu i wydarzeń politycznych. Dziękuję mu za to.
Elżbieta Dzikowska  

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów spotkania, które odbyło się 19 sierpnia tego roku, podczas Literackiego Sopotu. Rozmowę poprowadził Michał Nogaś.  

Mirosław Wlekły

Reporter „Dużego Formatu”, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Autor książki All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiemoraz e-booka Skąd się wziąłeś, Franciszku? Reporterska podróż do kraju papieża. Publikował też w antologiach (Grzech jest kobietą, NieObcy, Obrażenia. Pobici z Polską). Jest współautorem reportaży, na podstawie których powstały spektakle teatralne: Listy na wolność; (Teatr Nowy w Poznaniu), Swarka; (Teatr Polski w Bydgoszczy) i Bóg w dom (Teatr Polski w Bydgoszczy). Nominowany do nagród: Newsweeka im. Teresy Torańskiej i im. Beaty Pawlak.

informacja pochodzi ze strony www.literackisopot.pl

 

26 października w Bibliofonii książka "Tu byłem. Tony Halik" Mirosława Wlekłego był nagrodą w naszym cotygodniowym konkursie. 

Sponsorem nagrody było Kino Helios w Tczewie

Aleksandra Kęprowska
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe