Starogard Gdański: Ponad 600 interwencji związanych z niezakrywaniem ust i nosa

  • 14.12.2021, 11:41
  • Redakcja / KPP Starogard Gdański
Starogard Gdański: Ponad 600 interwencji związanych z niezakrywaniem ust… fot. KPP Starogard Gdański

Podziel się:

Oceń:

Mundurowi sprawdzają, jak na terenie galerii, sklepów, w środkach transportu publicznego, a także w innych obiektach użyteczności publicznej przestrzegane są przepisy sanitarne. Tylko w pierwszej połowie grudnia, starogardzcy funkcjonariusze przeprowadzili ponad 600 interwencji w związku z nieprzestrzeganiem przepisów dotyczących zasłaniania ust i nosa.

Opinia, że osoby zaszczepione są zwolnione z obowiązku używania maseczek ochronnych w miejscach użyteczności publicznej, jest błędna. Nakaz zakrywania ust i nosa nadal obowiązuje, bo mimo że szczepienie chroni nas przed ciężkim przebiegiem choroby, to w dalszym ciągu możemy być nosicielami wirusa. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń sanitarnych, a zwłaszcza podstawowych środków ochrony przed koronawirusem, jakimi są dystans społeczny, dezynfekcja i maseczka.

- KPP Starogard Gdański

 

Przypominamy, że obowiązkowo należy zakrywać usta i nos maseczką m.in. w pojazdach komunikacji zbiorowej, galeriach, sklepach, bankach, na dworcach oraz innych budynkach użyteczności publicznej.

Od początku grudnia starogardzcy policjanci przeprowadzili na terenie całego powiatu ponad 600 interwencji związanych z nieprzestrzeganiem obowiązku zakrywania ust i nosa. O nieprzestrzeganiu przepisów sanitarnych, policjantów informują sami mieszkańcy, którzy w obiektach użyteczności publicznej zauważają osoby niestosujące się do obowiązujących obostrzeń.

Poza tym, mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim wspólnie z funkcjonariuszami straży miejskiej, sprawdzają miejsca pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej. Średnio każdej doby mundurowi mają do skontrolowania około 3 tys. adresów. W wyniku tych kontroli tylko w bieżącym miesiącu funkcjonariusze odnotowali 11 przypadków niestosowania się do obowiązku przebywania w wyznaczonym miejscu przez osobę objętą kwarantanną domową. O wynikach tych kontroli powiadomiony został sanepid.

 

Bądźmy odpowiedzialni i ostrożni. Stosujmy się do zaleceń sanitarnych i zadbajmy o wspólne bezpieczeństwo. Przypominamy o tym, że samodyscyplina, świadomość zagrożenia i dbanie o zdrowie swoje i najbliższych jest teraz najważniejsze. Pamiętajmy, my wszyscy mamy ogromny wpływ na zdrowie swoje oraz innych osób. W przypadku naruszenia przepisów wprowadzonych w związku z walką z koronawirusem, policjant może nałożyć mandat karny w kwocie do 500 złotych (art. 116a kw) lub skierować wniosek o ukaranie do sądu, a także powiadomić inspektora sanitarnego.

- KPP Starogard Gdański

 

Kara administracyjna nałożona przez sanepid może wynieść nawet 30 tys. zł. Za popełnione wykroczenia sąd może nałożyć karę grzywny do 5 tys. zł.

Redakcja / KPP Starogard Gdański

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe