Tczewianie mówią o: świętach Bożego Narodzenia

  • 23.12.2021, 10:14
  • Dawid Chęć
Tczewianie mówią o: świętach Bożego Narodzenia Fot. Aleksandra Kęprowska

Podziel się:

Oceń:

Dziś wigilia, dlatego sprawdzamy jak do świąt Bożego Narodzenia przygotowali się mieszkańcy Tczewa oraz czy najmłodsi pomagają dorosłym.

Wigilia i święta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas wyjątkowy okres, który nieodłącznie kojarzy się z pomocą, dobrocią oraz rodzinną atmosferą. Wielkie zakupy, przygotowania dekoracji, wybieranie idealnej choinki i godziny spędzone w kuchni, zwieńczone zostają w końcu czasem wolnym z najbliższymi.

 

Jakich potraw według tczewian nie może zabraknąć na Wigilijnym stole?

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Takie dania jak zawsze na Wigilię: rybka, sałatka, bigos, uszka i barszcz czerwony.

 

Potrawy już są, będzie karp faszerowany z warzywami, klopsiki rybne, pierogi, barszcz no i tradycyjny makowiec.

 

 

fot. Niepubliczne Przedszkole "Niebieskie Migdały"

 

Czy dzieci angażują się w świąteczne przygotowania?

 

Odwiedziliśmy również Niepubliczne Przedszkole "Niebieskie Migdały", aby sprawdzić jak w przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia pomagają najmłodsi:

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Pomagam rodzicom i w przedszkolu, to była wielka przyjemność. Wykorzystywałem takie białe kulki, żeby zrobić bombki i takie ozdoby, mój brat też dwie takie zrobił.

 

Ja pomagałam w przedszkolu, robiliśmy taki łańcuch kolorowy na choinkę z papierowych pasków. W domu robiliśmy bombki takie ze mną i z całą moją rodziną.

 

Ja pomagam, ostatnio robiłam z mamą pierniczki, a z moją babcią i mamą ozdabiałyśmy choinkę.

 

Pomagam. Stroiłam z mamą i tatą choinkę, pomagałam mamie robić pierniczki, ozdabialiśmy nasz pokój, zapalaliśmy lampki i ozdobiliśmy balkon

 

Akcja "Niebieska Paczka"

 

Nie bez powodu odwiedziliśmy akurat wspomniane przedszkole. Na początku grudnia informowaliśmy na naszej antenie o świątecznej zbiórce "Niebieska Paczka", organizowanej właśnie przez Niepubliczne Przedszkole Niebieskie Migdały, mającej na celu uszczęśliwić podopiecznych Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Tczewie.

 

Fot. Niepubliczne Przedszkole Niebieskie Migdały

 

O tym jak udała się inicjatywa, opowiedziała nam pomysłodawczyni i organizatorka zbiórki, Anetta Splitta:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Początkowo miałam obawy co do tej paczki. Zastanawiałam się, czy rodzice będą chcieli wziąć udział w tej zbiórce. Jak doskonale wiemy, dużo jest akcji charytatywnych w okresie świątecznym, stąd moje obawy. Na szczęście okazały się bardzo mylne, bo zaangażowanie społeczności naszego przedszkola przerosło moje oczekiwania.

- Anetta Splitt

 

Czy akcja będzie kontynuowana w następnych latach?

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Myślałam nad tym, żeby w następnym roku kontynuować akcję, ale sądzę, że moglibyśmy znaleźć również inne grupę osób, które potrzebują pomocy i wsparcia. Chciałabym, żeby to nie była akcja dla jednej konkretnej społeczności.

- Anetta Splitt

 

Czego życzymy na święta?

 

Boże Narodzenie to również czas składania życzeń, które my, jako rozgłośnia, bardzo lubimy przekazywać. Tak też się stało podczas rozmowy Aleksandry Hotowy z prezydentem Mirosławem Pobłockim, który postanowił złożyć życzenia wszystkim słuchaczom naszego radia: 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Chciałbym tradycyjnie życzyć zdrowia. W sytuacji, kiedy media nas bombardują informacjami o kolejnym rekordowym poziomie osób zmarłych na COVID, myślę, że zdrowie jest najważniejsza. Po drugie, życzę słuchaczom radia, aby mogli się spotkać z rodziną przy wigilijnym stole. Bądźmy razem, bo rodzina jest najważniejsza.

- Mirosław Pobłocki, Prezydent Tczewa

 

Nasze studio odwiedził również sam Święty Mikołaj, który postanowił przekazać parę informacji, mieszkańcom naszego miasta.

 

Fot. Aleksandra Kęprowska

Jakie informacje i życzenia miał do przekazania Święty Mikołaj?

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Życzę wszystkim mieszkańcom Tczewa pogody ducha, radości, by odrzucili smutki, by czynili dobro każdego dnia od rana do wieczora. Wierzę, że dobro wraca.

- Święty Mikołaj

 

My również życzymy wesołych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia. Co najważniejsze w obecnych czasach, spędzonych w zdrowiu i wśród najbliższych. Oczywiście mamy również nadzieję, że w tym roku Mikołaj zostawi wszystkim mnóstwo prezentów!

Dawid Chęć

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe