Budżetowe plany Starogardu Gdańskiego na 2022 rok

  • 23.12.2021, 09:09
  • Redakcja / UM Starogard
Budżetowe plany Starogardu Gdańskiego na 2022 rok fot. UM Starogard Gdański

Podziel się:

Oceń:

Rada Miasta na sesji w dniu 22 grudnia przyjęła budżet Starogardu Gdańskiego na 2022 rok. Najwięcej pieniędzy ponad 144 mln zł Miasto wyda na oświatę, rodzinę, i pomoc społeczną. W rozwój miejskiej infrastruktury planuje zainwestować ponad 42 mln zł.

Przy wsparciu programów rządowych Starogard na inwestycje w 2022 roku planuje wydać ponad 42 mln zł.

Wśród największych inwestycji planowanych w Starogardzie Gdańskim są m.in.

  • Przebudowa ulic, obiektów mostowych i parkingów przy ulicy Kanałowej, Sobieskiego, części ul. Powidzkiej, części ul. Tczewskiej oraz ul. Hallera,
  • Przebudowa ul. Kryzana i Starzyńskiego
  • Budowa sali sportowej przy PSP 8,
  • Rozbudowa kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego z odkrytymi basenami na terenie Piekiełek - budowa placu zabaw i labiryntu,
  • Przebudowa 8 przejść dla pieszych
  • Rozpoczęcie budowy Centrum Kulturalnego Kociewie

 

Na rozbudowę i przebudowę wojewódzkiej i miejskiej sieci dróg w 2022 roku Miasto planuje wydać ok. 16 mln zł. Zabezpieczyliśmy też środki na dodatkowe oświetlenie ulic, dokumentację techniczną modernizacji ostatniego odcinka Alei Jana Pawła II (etap3) oraz ulicy Prusa, rozpoczęcie budowy ul. Zachodniej i Dolnej oraz ul. Kopicza, a także na remonty szkól i przedszkoli. W przyszłorocznym budżecie mamy też środki na wsparcie Zarządu Dróg Wojewódzkich celem kontynuacji budowy ronda na skrzyżowaniu ulicy Pelplińskiej i Pomorskiej, jak równie na dokończenie zadań z Budżetu Obywatelskiego.

- Tadeusz Błędzki, zastępca prezydenta ds. techniczno-inwestycyjnych

 

W 2022 roku widoczne będą też kolejne planowane działania rewitalizacyjne. Na modernizację kamienic, renowację murów obronnych i przebudowę ulic w centrum miasta zabezpieczono w budżecie ok. 2,7 mln zł.  Zgodnie z deklaracją prezydenta w budżecie zapewniono też środki na utwardzenie dróg gruntowych płytami Yomb. Podobnie jak w latach poprzednich, w 2022 roku miasto przeznaczy na ten cel ok. 2 mln zł.

 

Plany finansowe na 2022

 

Zgodnie z uchwalonym budżetem, dochody miasta w przyszłym roku mają osiągnąć kwotę ponad 222 mln złotych, natomiast wydatki planowane są na poziomie 252 mln złotych. Udział wpływów z podatków PIT i CIT w budżecie Starogardu w 2022 roku szacuje się na prawie 47 mln zł. O ile ten w założeniach jest niższy o ok. 5,4 proc. w stosunku do założeń roku 2021, o tyle łączny planowany dochód z podatków jest wyższy o 2,5 miliona złotych od kwoty uchwalonej w 2021 roku. Wyniesie ponad 106 mln zł, co stanowi ok. 47,7 proc. wszystkich wpływów do miasta.

 

Najwięcej na oświatę

 

Wydatki bieżące w 2022 r. zaplanowane są na poziomie 210,7 mln zł. Pozycją generującą największe koszty w tym zakresie jest oświata i wychowanie. Miasto wyda na nią prawie 90 mln zł, tj. o ponad 8 mln zł więcej względem przewidywanego wykonania w 2021 roku. Ta kwota może jeszcze ulec zmianie, bo w planie na 2022 roku nie ujęto środków od Wojewody Pomorskiego na przedszkola i zakup podręczników, które w 2021 roku stanowiły kwotę ponad 2,4 mln zł.

Tuż za oświatą stoi rodzina i pomoc społeczna. Wydatki na nie pochłoną prawie 55 mln zł. Będą jednak mniejsze o ok. 32 mln zł, niż w tym roku. Różnica jest konsekwencją decyzji rządu o przekazaniu od stycznia 2022 roku realizacji świadczenia „500+” do ZUS.

Porównując dalej założenia roku 2021 i 2022, w roku 2022 więcej też, bo ok. 25 mln zł kosztować będzie gospodarka komunalna i ochrona środowiska. Również na transport i łączność miasto planuje wydać o ok. 8 mln zł więcej niż 2021 roku - ponad 23,5 mln zł.

W sumie na wspomniane cele zadysponowano 76,2 proc. wszystkich wydatków.


fot. Urząd Miasta Starogard Gdański

 

Na sesji, która odbyła się 22 grudnia, po wysłuchaniu stanowisk klubów radnych i dyskusji, przewodnicząca Rady Miasta poddała pod głosowanie uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Miejskiej Starogard Gdański na 2022 rok. Głosowało 20 radnych (1 radny był nieobecny). Za przyjęciem budżetu swój głos oddało 13 radnych,  6 radnych wstrzymało się od głosu, 1 radny był przeciw.

Redakcja / UM Starogard

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe