Grudniowa sesja rady miasta za nami. Sprawdź, jakie zmiany nadchodzą w Tczewie

 • 24.12.2021, 08:30
 • Urząd Miejski w Tczewie /oprac. Redakcja
Grudniowa sesja rady miasta za nami. Sprawdź, jakie zmiany nadchodzą w… fot. UM Tczew

Podziel się:

Oceń:

23 grudnia tczewscy radni przyjęli budżet na rok 2022 i ustanowili płatne strefy parkowania.

Przyjęto nowy budżet

 

Rada Miejska w Tczewie przyjęła jednogłośnie budżet na rok 2022. Miasto planuje w przyszłym roku wydać 302 miliony złotych, z czego 37 milionów przeznaczonych zostanie na inwestycje miejskie, z których większość jest kontynuacją dotychczasowych działań. Dochody miasta mają nie przekroczyć 276 milionów. Zanim projekt budżetu trafił do radnych został on pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Pozytywną opinię wydała również Komisja Finansowo-Budżetowa Rady Miejskiej wnosząc o przyjęcie uchwały. W mieście inaczej niż w powiecie nie było trudności z akceptacją budżetu przez radnych, którzy przyjęli go jednogłośnie. W przyszłym roku kontynuowane będą m.in. takie inwestycje, jak:

 • rozbiórka starego i budowa nowego wiaduktu łączącego ul. Nowy Rynek z ul. Kolejową – 8,6 mln zł (kontynuacja zadania z 2021 r.),
 • II etap przebudowy ul. Stoczniowców – 5 mln zł,
 • rozbudowa Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 – 1,8 mln zł (kontynuacja z 2021 r.),
 • budowa parkingu przy ul. Ściegiennego – 1 mln zł (kontynuacja z 2021 r.),
 • budowa ciągu pieszo-jezdnego wraz z oświetleniem przy ul. Retmańskiej – 550 tys. zł (kontynuacja z 2021 r.),
 • rewitalizacja Parku Miejskiego – dokumentacja budowlano-wykonawcza – 300 tys. zł,
 • modernizacja oświetlenia – ul. Kociewska, ul. Rokicka, al. Solidarności – 270 tys. zł,
 • zagospodarowanie niecki na Czyżykowie (kolejny etap) – 280 tys. zł,
 • inwestycje realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Tczewa.

 

Wśród nowych inwestycji, które miasto chce zrealizować w nadchodzących miesiącach znajda się:

 • budowa parkingu przy Cmentarzu Komunalnym przy ul. Rokickiej – 1,8 mln zł,
 • budowa kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym – 160 tys. zł,
 • rozbudowa terenu zielonego w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 12, przy ul. Topolowej – 400 tys. zł,
 • budowa oczyszczalni wód opadowych na kolektorach deszczowych – 1,3 mln zł,
 • rewitalizacja Parku Miejskiego – dokumentacja budowlano-wykonawcza – 300 tys. zł,
 • wymiana odcinka kanalizacji deszczowej ul. Za Dworcem i ul. Kusocińskiego – 1 mln zł,
 • modernizacja oświetlenia – ul. Kociewska, ul. Rokicka, al. Solidarności – 270 tys. zł,

Poza inwestycjami największe wydatki, które zostaną poniesione przez gminę dotyczą oświaty i wychowania a także pomocy społecznej

 

Płatne parkowanie w Tczewie od nowego roku

 

Od 2022 roku w Tczewie obowiązywać będą Płatne Strefy Parkowania. Uchwała o wprowadzeniu opłat została przyjęta na grudniowej sesji. Wprowadzenie opłat za parkowanie ma poprawić dostępność do miejsc parkingowych poprzez zwiększenie rotacji pojazdów na poszczególnych parkingach. 

 

W Tczewie, statystycznie na 1000 mieszkańców przypada 500 samochodów.  Miejsc na budowę nowych parkingów jest jak na lekarstwo, szczególnie na  Starym Mieście, gdzie zabudowa jest bardzo gęsta. Sytuację w niewielkim tylko stopniu poprawi rozpoczęta budowa parkingu przy ul. Ściegiennego . Mieszkańcy bardziej domagają się nowych skwerów i zieleni niż kolejnych zabetonowanych przestrzeni do parkowania pojazdów. W sytuacji, gdy coraz trudniej znaleźć miejsce postojowe w zatłoczonym centrum czy w okolicach Manhattanu, logicznym rozwiązaniem jest wprowadzenie płatnych miejsc parkowania, czego wielokrotnie domagali się mieszkańcy.

- Urząd Miejski w Tczewie

 

Zdecydowana większość parkingów objęta zostanie opłatami, do dyspozycji będzie 750  miejsc postojowych.  Opłaty obowiązywać będą w godzinach od 8:00 do 17:00.  W dni pracujące, czyli od poniedziałku do piątku. 

 

Na większości miejsc postojowych będą obowiązywać poniższe opłaty:

 • za pół godziny – 1 zł
 • za pierwszą godzinę – 2 zł
 • za drugą godzinę – 3 zł
 • za trzecią godzinę – 3 zł
 • za każdą następną godzinę – 3 zł
 • bilet dzienny – 14 zł.

Posiadacze Karty Mieszkańca Tczewa będą mogli skorzystać z 50% ulgi. Wyjątkiem będzie parking na ulicy Pomorskiej, na górnej płycie, przy dworcu PKP. Tam stawki za parkowanie będą wyższe i nie będzie w tym miejscu obowiązywać ulga związana z Kartą Mieszkańca. Ma to zapewnić stosowanie się osób korzystających do zasady postoju krótkoterminowego. Miejsca te są udostępniane na 15-minutowy postój. 

Jednocześnie, wprowadzając Strefy Płatnego Parkowania radni ustalili preferencyjne warunki dla osób z niepełnosprawnościami, które zostały zwolnione z opłat. W tym przypadku należy zadbać o odpowiednie oznaczenie pojazdu. 

 

Dla mieszkańców ulic: Dominikańskiej, Kościuszki, Lipowej, Okrzei, Podgórnej, Podmurnej, Skromnej,  Kard. Wyszyńskiego, Garncarskiej, Słowackiego, Ściegiennego, Strzeleckiej, pl. Hallera  wprowadzony zostanie abonament miesięczny w wysokości 50 zł, który będzie przysługiwał osobie powyżej 16. roku życia posiadającej Kartę Mieszkańca Tczewa i tylko na jeden pojazd.

- Urząd Miejski w Tczewie

 

Jednocześnie  nadal możliwe będzie bezkosztowe parkowanie na węźle transportowym na Bulwarze Nadwiślańskim, przy ul. Wąskiej, Kołłątaja oraz wzdłuż ul. Gdańskiej. Ratusz szacuje, że z uwagi na procedury przetargowe najwcześniej za parkowanie w Tczewie zapłacimy w połowie 2022 roku

Urząd Miejski w Tczewie /oprac. Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe