Książkomaty także w Gdańsku. Gdzie można je znaleźć?

  • 30.12.2021, 10:35
  • Redakcja / pomorskie.eu
Książkomaty także w Gdańsku. Gdzie można je znaleźć? fot. pomorskie.eu

Podziel się:

Oceń:

Dzięki książkomatom czytelnicy mogą wygodnie i bezpiecznie korzystać z oferty Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Oficjalne ich uruchomienie odbyło się 27 grudnia. Przy okazji tego wydarzenia otwarto wyremontowaną część Biblioteki Chełm, w której mieścić się będzie Galeria Fotograficzna im. Macieja Kosycarza.

Książkomaty stanęły przy wybranych filiach WiMBP w Gdańsku, przy ulicach: Azaliowej 8 (Biblioteka Kokoszki), Dragana 26 (Biblioteka Chełm), Gospody 3b (Biblioteka Żabianka) oraz Wyrobka 5a (Biblioteka Morenowa).

Urządzenia zostały zakupione ze środków przekazanych przez samorząd województwa pomorskiego i miasto Gdańsk.

 

Jak działa książkomat?

 

Książkomat to urządzenie samoobsługowe, które działa podobnie jak popularne paczkomaty. Wystarczy złożyć zamówienie na książkę, audiobook lub film przez katalog biblioteczny online, a następnie wybrać opcję odbioru w książkomacie. Załadunek urządzenia odbywa się w godzinach pracy biblioteki, a ostatnie zamówienie realizowane jest na pół godziny przed jej zamknięciem. Po złożeniu zamówienia czytelnik otrzyma powiadomienie o czekających na niego egzemplarzach i w dowolnym czasie może je wyjąć ze skrytki. Na ich odbiór ma do trzech dni roboczych. Za pomocą książkomatu można też zwrócić wcześniej wypożyczone materiały.

 

CZYTAJ TEŻ: Zamów książki z biblioteki i odbierz je w ciągu 48 godzin - w Tczewie pojawił się "książkomat"

 

Tego rodzaju nowoczesne rozwiązania wprowadza obecnie wiele bibliotek, także tczewska. Książkomaty dają czytelnikom możliwość wygodnego i bezpiecznego korzystania z oferty bibliotecznej. Są też idealnym rozwiązaniem dla osób zabieganych i zapracowanych, którym brakuje czasu na wizytę w bibliotece i nie mają możliwości skorzystania z wypożyczalni stacjonarnej w godzinach jej otwarcia.

 

Książkomaty są nową formą docierania do współczesnych czytelników i nowoczesnym sposobem promocji czytelnictwa. Zależy nam, aby Gdańsk szedł z duchem czasu i aby w naszym mieście pojawiło się kilka takich punktów. Skoro z paczkomatów korzystają już całe rodziny, wierzymy, że książkomaty staną się bliskie także dzieciom i młodzieży, które szybko oswajają się z nowymi technologiami i w locie łapią współczesne trendy.

- Jarosław Zalesiński, dyrektor WiMBP w Gdańsku

 

Wszystkie gdańskie książkomaty są ze sobą spójne i posiadają czerwono-fioletową kolorystykę. Jedna z naklejek przedstawia panoramę Gdańska, gdzie graficy zamiast bloków narysowali książki. Stoją one zaraz obok kościoła Mariackiego czy fontanny Neptuna.


Uruchomieniu książkomatu przy Bibliotece Chełm towarzyszyło otwarcie Galerii Fotograficznej im. Macieja Kosycarza. Ma ona upamiętniać znakomitego fotografika oraz stworzyć nową przestrzeń łączącą kulturę i sztukę. Wystawiane tam będą prace autorstwa pomorskich artystów lub których tematyka będzie dotyczyła naszego regionu. O tym, jakie prace pojawią się na wystawie, decydować będzie kapituła galerii, na czele której stanie żona zmarłego artysty, Hanna Kosycarz. Tematem prac fotograficznych, które jako pierwsze pojawiły się na wystawie, jest „Granica”. Autorami zdjęć są Martyna Niećko, Rafał Wojczal i Piotr Hukało.

Redakcja / pomorskie.eu

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe