Jak będzie wyglądał Orszak Trzech Króli w okolicznych miejscowościach?

  • 02.01.2022, 08:30
  • Redakcja
Jak będzie wyglądał Orszak Trzech Króli w okolicznych miejscowościach? fot. UM Starogard Gdański

Podziel się:

Oceń:

6 stycznia Orszak Trzech Króli zorganizowany zostanie m.in. w Starogardzie Gdańskim, Malborku i Gniewie.

Orszak Trzech Króli to widowisko plenerowe, oparte na elementach dawnych misteriów Bożego Narodzenia, wystawiane na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Tworzą je rodziny, szkoły, nauczyciele, lokalni włodarze i hierarchowie kościelni. W Polsce z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.

 

TCZEW

 

W Tczewie obchody 6 stycznia będą wyglądać zdecydowanie inaczej, niż w innych, okolicznych miejscowościach. W minionych latach, z trzech różnych punktów miasta wyruszały uroczyste orszaki, które łączyły się na Kanonce. W tym roku, ze względu na czwartą falę pandemii COVID-19 i duże ryzyko rozprzestrzeniania się nowych odmian koronawirusa, orszaki nie pojawią się na ulicach Tczewa. W zamian, Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie 6 stycznia o godzinie 19:00 zaprasza na koncert kolęd, w wykonaniu lokalnych artystów. W repertuarze przewidziane są nietuzinkowe aranżacje kolęd i pastorałek.

 

CZYTAJ TEŻ: Koncert Kolęd "Świąteczne uwielbienie na krańcu świata"

 

Z kolei parafia Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła na Suchostrzygach informuje, że trzej królowie wezmą udział w mszy św. o godzinie 13:00. Po niej, heroldowie pieczęciami na rozdawanych certyfikatach potwierdzą udział w liturgii z Pokłonem Trzech Króli.

 

STAROGARD GDAŃSKI

 

Największe uliczne jasełka, czyli Orszak Trzech Króli wyruszy z kościoła św. Mateusza o godzinie 13:30. Planowany jest przemarsz przez rondo im. Starogardzkich Strażaków i dalej przy galerii Neptun do parafii św. Wojciecha, gdzie nastąpi powitanie żywego żłóbka oraz koncert kolęd w kościele parafialnym. Tym razem, nie będzie stacji na starogardzkim Rynku, ale jak co roku, biorących udział poprowadzi Gwiazda Betlejemska wraz z orkiestrą dętą. Wydarzenie realizowane jest pod Patronatem Prezydenta Miasta Starogard Gdański.

 

MALBORK

 

Burmistrz Miasta Malborka, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, Spiżarnia Malborska oraz parafia Św. Jana Chrzciciela organizują Orszak Trzech Króli, który jest już tradycją Festiwalu Boże Narodzenie w Sztuce. Orszak rozpocznie się o godz. 12:00 uroczystą mszą św. w parafii Jana Chrzciciela z udziałem chóru Lutnia. O godzinie 13:00 Orszak przejdzie na plac Kazimierza Jagiellończyka, po drodze odbędą się plenerowe scenki teatralne w wykonaniu dzieci, a na zakończenie laureaci nagród festiwalowych w kategorii Muzyka i Literatura otrzymają nagrody.

 

GNIEW

 

O godz. 16:00 rozpocznie się Świąteczny Koncert Kolęd, podczas którego wystąpi znany wokalista Rafał Brzozowski, po którym wyruszy kolorowy Orszak Trzech Króli na gniewski rynek. Wydarzenie zakończy msza święta w miejskiej świątyni o godzinie 17:30.

Uczestnicy obchodów Święta Trzech Króli obdarowani zostaną koronami, które nawiązują do królewskiej wędrówki mędrców ze wschodu. Przed koncertem rozdane zostaną także śpiewniki. Dla uczestników orszaku przewidziane są konkursy.

 

Zachęcamy do uczestnictwa nie tylko rodziny z dziećmi, choć te mają duże pole do popisu, biorąc udział w konkursie na najlepiej przebraną rodzinę.

- Gmina Gniew

 

Ciekawymi i kolorowymi strojami, nawiązującymi do jasełkowej tradycji, pochwalić się będą mogły także grupy zorganizowane. Za udział w konkursie przewidziane są nagrody.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe