Jak przebiega proces szczepień na Pomorzu?

  • 04.01.2022, 09:35
  • Redakcja / pomorskie.eu
Jak przebiega proces szczepień na Pomorzu? fot. Pexels

Podziel się:

Oceń:

Minął już rok od kiedy rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. Województwo pomorskie jest jednym z tych regionów, w których liczba zaszczepionych jest najwyższa w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców. Do tej pory zaszczepianych zostało ponad 1,2 mln Pomorzan.

Według danych Ministerstwa Zdrowia z 3 stycznia 2022 r. w województwie pomorskim wykonano 3 103 969 zastrzyków, w tym w pełni zaszczepionych jest 1 212 427 osób. Dzienna liczba szczepień to 1047. 

 

Szczepienia przyspieszyły

 

W ostatnich tygodniach ubiegłego roku na Pomorzu nastąpił wzrost osób zainteresowanych szczepieniami. W ciągu miesiąca, od 3 grudnia do 3 stycznia, wykonano 325 526 szczepień, w tym pierwszą dawkę przyjęło 54 145 osób.  Jeśli chodzi o szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat, to do 3 stycznia podano 13 115 zastrzyków. Województwo pomorskie zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem wykonanych szczepień w przeliczeniu na 10 tys. osób. Oznacza to, że na Pomorzu w pełni zaszczepione jest  57 proc. populacji i 60,4 proc. populacji powyżej 5 r.ż.

 

Szczepienia pomogą w walce z omikronem?

 

W naszym kraju wciąż dominuje delta, ale wkrótce może zostać wyparta przez nowy wariant omikron. W wielu europejskich krajach właśnie ten wirus spowodował lawinowy wzrost zakażeń. Jak przekonują eksperci szczepienia zapobiegają ciężkiemu przebiegowi zakażenia koronawirusem, hospitalizacji i zgonowi. W mniejszym stopniu przeciwdziałają samym zakażeniom.

 

Omikron jest dużą niewiadomą, jeśli chodzi o przebieg pandemii.  Na razie wiemy, że się bardzo szybko rozprzestrzenia, ale nadal niewiele wiadomo o tym, jak ciężki może być przebieg zakażenia tym wariantem. Nawet jeśli będzie mniej agresywny od obecnie dominującej delty, to ryzyko przedłużenia pandemii jest bardzo wysokie.

- Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego

 

Niemniej jednak, jak pokazują najnowsze dane, przyjęcie trzeciej dawki szczepionki znacznie zwiększa ochronę zwłaszcza w obliczu nadchodzącej w Polsce piątej fali.

 

Rodzice chętnie szczepią dzieci

 

Od 16 grudnia 2021 r. rozpoczęły się szczepienia dzieci powyżej 5. roku życia, przeciwko COVID-19. Już w pierwszym dniu zainteresowanie rodziców szczepieniami maluchów w punktach prowadzonych przez Szpitale Pomorskie było ogromne. W tej chwili ponad połowa mieszkańców naszego regionu jest zaszczepiona. Gdyby zaszczepiło się jeszcze 30 procent, województwo pomorskie osiągnęłoby odporność populacyjną. W takim przypadku liczba nowych zakażonych mogłaby się zmniejszyć.

Redakcja / pomorskie.eu

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe