Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 15:15
Reklama

Pomorscy samorządowcy mówią nie polityce w szkołach!

3 stycznia tego roku przed Pomorskim Urzędem Wojewódzkim odbyła się Konferencja pomorskich samorządowców poświęcona zmianom w edukacji. Uczestniczyli w niej m.in. Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego odpowiedzialny za edukację, prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz starości i wójtowie z Pomorza.
Pomorscy samorządowcy mówią nie polityce w szkołach!

Autor: fot. Przemysław Czarnek [FB]

"Lex Czarnek" 

 

Czym tak właściwie jest Lex Czarnek? Przede wszystkim ustawa daje wzmocnione kompetencje kuratoriów przy wyborze dyrektora. Kuratoria będą miały większą kontrolę nad szkołami, na czym ucierpią lokalne samorządy. Ustawa zakłada zwiększenie wagi głosów kuratora w konkursie na dyrektora, a gdy nie uda się wyłonić go w konkursie, kolejny kandydat będzie wymagał pozytywnej oceny kuratorium.

Kuratorzy są powoływani przez ministra, więc im więcej kontroli nad oświatą mają kuratoria, tym więcej ma jej również rząd. Zwiększenie roli tych placówek to dla rządu droga do kontroli edukacji na poziomie lokalnym.

Kuratoria będą również nadzorować działania organizacji pozarządowych chcących działać na terenach szkół. Dyrektorzy placówek, będą musieli szczegółowo dowiadywać się, o czym są i w jakim kształcie mają się odbywać warsztaty i uzyskiwać zgodę kuratorium. Co jest ogromnym zagrożeniem między innymi dla edukacji seksualnej w szkołach.

 

Protesty

 

Przeciwko planowanym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zmianom w prawie oświatowym protestują samorządowcy w całej Polsce.  Apel w tej sprawie popłynął również z Pomorza:

 

To, co planuje minister Czarnek, to nic innego jak powrót do najczarniejszych czasów PRL i sanacyjnego autorytaryzmu. To niszczenie szkoły

– Leszek Sarnowski, starosta sztumski.

 

Zgodnie z planowanymi zmianami, kompetencje jednostek samorządu terytorialnego, takie jak na przykład tworzenie lokalnej sieci szkół czy powoływanie dyrektorów placówek oświatowych, zostaną bowiem ograniczone. W czasie konferencji wypowiedzieli się również uczniowie:

 

Mamy marzenia wolnej szkoły i demokratycznej Polski. Nie osiągniemy tego żyjąc w strachu. Chcemy wiedzy prawdziwej, a nie ideologii. „Lex Czarnek” to również próba ograniczenia możliwości organizowania zajęć dodatkowych w szkołach.


- Zofia Wojtkiewicz, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Sopotu.

 

O zatrzymanie zmian w edukacji zaapelowała w grudniu 2021 r. Pomorska Rada Oświatowa:

 

Projektowane zmiany wzmacniają znacząco rolę organu sprawującego nadzór pedagogiczny, tj. kuratora oświaty, będącego hierarchicznie usytuowanym organem rządowej administracji zespolonej w województwie, w istotny sposób ograniczają kompetencje i samodzielność samorządów w realizacji zadań własnych w obszarze edukacji publicznej 

Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego

 

Warto również wspomnieć, że główny pomysłodawca ustawy Przemysław Czarnek dostał tytuł „Dzbana Roku” w konkursie przeprowadzonym przez „Tygodnik Nie” i profil na Instagramie „Make Life Harder”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama