Plebiscyt "Słowo Roku 2021". Znamy zwycięską propozycję

  • 08.01.2022, 12:05
  • News4Media
Plebiscyt "Słowo Roku 2021". Znamy zwycięską propozycję iStock

Podziel się:

Oceń:

Internauci wybrali słowo roku 2021. Zwycięska propozycja konkurowała m.in. z przymiotnikiem „zdalny” oraz rzeczownikiem „cnota”. Wiemy, jaki wyraz stanął na szczycie podium w plebiscycie organizowanym przez Uniwersytet Warszawski.

Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundacja Języka Polskiego to organizatorzy ogólnopolskiego plebiscytu „Słowo Roku 2021”. Spośród takich propozycji, jak „cnota (niewieścia)”, „fala”, „granica”, czy „zdalny”, internautom oraz językoznawcom przypadło do gustu określenie, z którym przez cały rok mogliśmy spotykać się szczególnie często. Katalog propozycji powstaje na podstawie kluczowych słów pojawiających się w prasie oraz nadesłanych pomysłów. W ubiegłym roku za taki wyraz uznany został rzeczownik „koronawirus”.

Słowo roku zostało wyłonione na dwa sposoby. Jedno wybrali internauci w specjalnym głosowaniu zakończonym 31 grudnia, drugie zaś zostało wyróżnione przez ekspertów językowych. W obydwu tych konkursach zwyciężyło pojęcie „szczepienie”. Użytkownicy internetu oddali na nie swój głos ponad 3,3 tysiące razy.

Oto szczegółowe wyniki w każdej z kategorii:

 

Głosowanie internetowe:

 

I miejsce – „szczepienie”
II miejsce – „cnota (niewieścia)”
III miejsce – „zdalny” (w odniesieniu do pracy i nauki)

 

Wyróżnienie kapituły językoznawców:

 

- „szczepenie”,
- „granica”.

Transmisja z ogłoszenia wyników tegorocznego konkursu dostępna jest na kanale Uniwersytetu Warszawskiego w serwisie Youtube.
 

 

Na początku grudnia poznaliśmy też Młodzieżowe Słowo Roku 2021, którym został „śpiulkolot”, oznaczający miejsce do spania.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe