Te złośliwe aplikacje mogą być w twoim telefonie. Usuń je jak najszybciej!

  • 10.01.2022, 12:49
  • News4Media
Te złośliwe aplikacje mogą być w twoim telefonie. Usuń je jak najszybciej!… fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

Jeśli używasz smartfona, koniecznie przejrzyj jego zawartość. Niektóre aplikacje dostępne do pobrania zostały wycofane, ponieważ istniało ryzyko zagrożenia. Chodzi m.in. o wyłudzanie danych i natarczywe reklamy.

Dobrą wiadomością jest, że Google zmieniło zasady postępowania z twórcami zainfekowanych aplikacji. Jak podawał kilka miesięcy temu portal Telepolis, dotychczas usuwane były poszczególne programy zagrażające bezpieczeństwu użytkowników, jednak ich twórcy, choć zablokowani, bez obaw mogli zakładać kolejne konta i w dalszym ciągu rozprzestrzeniać wirusy.
 

Ze statystyk Google wynika, że w samym tylko 2020 roku firma musiała wyciąć ze Sklepu Play ponad 962 tys. aplikacji, czy to szkodliwych, czy sprzecznych z regulaminem w inny sposób. Równolegle pod topór poszło 119 tys. kont programistów, którzy szemrany software publikowali.

- portal Telepolis

 

Nowe zasady są bardziej rygorystyczne, co znacznie ogranicza oszustom możliwości rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania. Teraz każdy użytkownik udostępniający aplikacje musi podać swoje dane teleadresowe (włącznie z adresem zamieszkania) oraz potwierdzić wiarygodność w procesie dwuetapowym, również poprzez numer telefonu.

Pomimo to, na rynek wciąż trafiają programy, które za pomocą specjalnych nakładek mogą nie tylko wyłudzać dane, ale również atakować właścicieli smartfonów niechcianymi reklamami. Aby zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy, warto śledzić komunikaty o aplikacjach usuniętych z obrotu. Choć w przypadku wykrycia zagrożenia zablokowana zostaje możliwość ich pobrania, nie usuną się automatycznie z urządzeń, na których już zostały zainstalowane. Należy zrobić to samodzielnie. Poniżej przedstawiamy listę programów, których lepiej pozbyć się ze smartfonu czy tabletu.

 

Są wśród nich m.in. translatory, narzędzia do upiększania zdjęć i komunikatory:
 

- All Good PDF Scanner,
- Mint Leaf Message-Your Private Message,
- Unique Keyboard - Fancy Fonts & Free Emoticons,
- Tangram App Lock,
- Direct Messenger,
- Care Message,
- Part Message,
- Paper Doc Scanner,
- Blue Scanner,
- Hummingbird PDF Converter - Photo to PDF,
- Private SMS,
- One Sentence Translator - Multifunctional Translator,
- Style Photo Collage,
- Meticulous Scanner,
- Desire Translate,
- Talent Photo Editor - Blur focus,
- Auxiliary Message,
- Super Message,
- Helicopter Attack – New,
- Assassin Legend – 2020 New,
- Helicopter Shoot,
- Sun Pro Beauty Camera.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe