Sąd wydał wyrok w sprawie nazwania prezydenta "debilem"

  • 10.01.2022, 13:14
  • News4Media
Sąd wydał wyrok w sprawie nazwania prezydenta "debilem" fot. Jakub Szymczuk, Kancelaria Prezydenta RP (Wikipiedia) / Mariusz Kubik (Wikipedia) Andrzej Duda / Jakub Żulczyk

Podziel się:

Oceń:

Koniec procesu Jakuba Żulczyka, który został oskarżony o znieważenie prezydenta. Pisarz w internetowym wpisie nazwał Andrzeja Dudę „debilem”.

Stało się to w listopadzie 2020 roku

 

Wówczas Żulczyk, poczytny pisarz odniósł się do gratulacji, jakie Andrzej Duda złożył właśnie wybranemu prezydentowi USA. Polska głowa państwa, co było szeroko komentowane, nie winszował Joe Bidenowi zwycięstwa, ale udanej kampanii wyborczej. Liczenie głosów w Ameryce jeszcze trwało, ale Jakub Żulczyk – tak jak wielu ekspertów – przewidywał, że w USA będzie nowy prezydent. Na Facebooku znany pisarz napisał:

 

Wszystko, co następuje od dzisiaj – doliczenie reszty głosów, głosowania elektorskie – to czysta formalność. Joe Biden jest 46 prezydentem USA. Andrzej Duda jest debilem.

- Jakub Żulczyk

 

W ocenie prokuratury, która wszczęła postępowanie z zawiadomienia osoby prywatnej, było to znieważenie prezydenta. Użyte określenie uznano za obraźliwe i niedopuszczalne jako merytoryczna krytyka, akceptowalna w ramach konstytucyjnej wolności wypowiedzi.

Proces rozpoczął się w połowie listopada 2021 roku i już jest znane orzeczenie.

 

Oskarżony swoim zachowaniem nie popełnił przestępstwa, więc nie można mu przypisać odpowiedzialności karnej. Słowo „debil” nie może być rozumiane w oderwaniu od całego wpisu Żulczyka.

- Tomasz Julian Grochowicz, sędzia

 

Dodatkowo sędzia uznał, że stopień szkodliwości czynu jest znikomy.

 

Wyrok nie jest prawomocny

 

„Stojąc przed sądem za słowa, które napisałem na Facebooku, czuję się jak poddany, jak petent, jak członek ciemnego ludu, który władzę ma jedynie wielbić, bo do tego władza jest, aby być wielbioną. Nie, w demokratycznym społeczeństwie, którym zaczęliśmy się stawać jakiś czas temu, i którym wciąż się stajemy, to władza jest dla nas. Ma nas reprezentować i nam pomagać. A my mamy prawo — a nawet powinniśmy — reagować, gdy ta władza działa przeciwko naszym (i również swoim) interesom. Nawet kosztem bon-tonu, savoir vivru, ładnej polszczyzny i dobrego wychowania” – powiedział przed tygodniem w mowie końcowej Jakub Żulczyk.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe