Pierwsze takie ośrodki w Polsce. Leczenia wymaga nawet 5 tysięcy dzieci

  • 11.01.2022, 10:00
  • News4Media
Pierwsze takie ośrodki w Polsce. Leczenia wymaga nawet 5 tysięcy dzieci iStock

Podziel się:

Oceń:

Zaczynają działać pierwsze w Polsce ośrodki leczące dzieci z uzależnienia od komputera. Pacjenci będą przyjmowani na kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Dokładnych liczb nikt nie jest w stanie podać, ale szacuje się, że w Polsce jest nawet 5 tysięcy dzieci uzależnionych od komputera. Problem został zauważony już kilka lat temu, ale ostatnio mocno przybrał na sile. Winę za to ponosi pandemia i związane z nią przejście uczniów na nauczanie zdalne. Przez to spędzali wiele godzin przed ekranem komputera i często także po zakończonych lekcjach.

Już kilka miesięcy zrodził się pomysł, aby utworzyć ośrodki zajmujące się leczeniem dzieci i młodzieży właśnie z tego uzależnienia. „Dostrzegamy problem uzależnienia dzieci i młodzieży od nowych technologii cyfrowych” – mówi, cytowany przez „Rzeczpospolitą” Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia i ujawnia, że zdecydowano się na realizację pierwszego w Polsce programu, który ma pomóc najmłodszym pacjentom.

 

Jestem przekonany, że dzięki tej inicjatywie placówki realizujące program wypracują wzorcową ścieżkę terapeutyczną dla dzieci, które zmagają się z uzależnieniem od smartfona czy komputera, którą będzie można wykorzystać na szeroką skalę w całej Polsce.

- Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia

 

Ośrodków w całym kraju ma być 10, a pierwszy  to Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Mokotów. Kolejnym jest Ośrodek Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych w Białymstoku. Następne, które przyjmą pacjentów, znajdują się w: Bielsku-Białej, Jeleniej Górze, Koninie, Łodzi, Szczecinie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.

 

Z terapii skorzystają dzieci przed rozpoczęciem nauki w szkole oraz dzieci i młodzież w wieku szkolnym, do czasu ukończenia nauki w szkołach ponadpodstawowych. Na leczenie w ramach pilotażu nie ma skierowania. Wystarczy zgłosić się do placówki realizującej program. Pierwsza wizyta jest możliwa już siedem dni roboczych od zgłoszenia.

- „Rzeczpospolita”

 

Jak rozpoznać uzależnienie od komputera

  • Brak kontroli czasu,
  • zaniedbywanie wielu aspektów życia,
  • podejmowanie w internecie działań mało konstruktywnych,
  • utrzymywanie relacji głównie albo wyłącznie przez internet,
  • kłótnie z rodzicami czy rodzeństwem,
  • niepokojące stany emocjonalne,
  • kłamanie co do czasu korzystania z sieci oraz urządzeń i korzystanie z niej po kryjomu,
  • wagarowanie.
News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe