Dzieci wróciły do nauki stacjonarnej

  • 12.01.2022, 08:00
  • Redakcja / gov.pl
Dzieci wróciły do nauki stacjonarnej fot. Ty Tetka

Podziel się:

Oceń:

Tak, jak zapowiadał minister edukacji, w poniedziałek 10 stycznia dzieci zakończyły naukę zdalną i wróciły do placówek edukacyjnych. Ministerstwo Edukacji i Nauki podkreśla, że nauka powinna odbywać się z zachowaniem reżimu sanitarnego. 

Powrót do szkoły 

 

Zdaniem resortu edukacji stosowanie się do wytycznych i przestrzeganie reżimu sanitarnego ma zagwarantować bezpieczeństwo w szkołach i nie powodować zwiększania się liczby zakażeń koronawirusem. 

 

Zapewnienie bezpieczeństwa – przy optymalnych warunkach nauki – oraz dbałość o zdrowie, w tym zdrowie psychiczne, to priorytetowe cele zarówno Ministra Edukacji i Nauki, jak i całego środowiska oświatowego. Aby nauka w trybie stacjonarnym, mimo stanu epidemii, trwała jak najdłużej, zachęcamy i rekomendujemy, aby we wszystkich szkołach i placówkach zintensyfikowano działania w obszarze bezpieczeństwa sanitarnego. Są one niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa nauczycieli, uczniów i ich rodzin. 

- gov.pl

 

Priorytetem dla zachowania zdrowia ma być, zdaniem MEiN stosowanie się do wytycznych, które publikowane są m.in. przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny. Niektóre szkoły w Polsce wróciły do nauki jedynie na kilka dni, ponieważ w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim zaczynają się ferie zimowe. Dzieci z województwa pomorskiego na ferie muszą jeszcze poczekać do 17 lutego. 

 

Bezpieczeństwo sanitarne w Tczewie

 

O tym, jak wygląda powrót dzieci i przygotowanie szkól do pracy stacjonarnej w Tczewie, powiedziała Gabriela Makać, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Lekcje odbywają się w wyznaczonych klasach. Jest to utrudnienie dla nauczycieli, ale w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo staramy się żeby dzieci miały, jak najmniejszy kontakt z innymi klasami na terenie szkoły. Na świetlicy, stołówce czy na korytarzu uczniowie powinni mieć maseczki. Jest z różnie. Zwłaszcza po dłuższym nieobecności w szkole musimy to wszystko przypominać. 

- Gabriela Makać, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 5 w Tczewie

 

Szkoły w trybie stacjonarnym mają pracować do ferii. Natomiast wprowadzenie w tym zakresie jakichkolwiek zmian zależeć będzie od sytuacji epidemicznej w kraju. W przypadku zakażeń wśród uczniów klasy będą przechodziły na kwarantannę i nauczanie zdalne. Jak podkreśla Gabriela Makać, należy zauważyć, że w przypadku uczniów, którzy zostali zaszczepieni, nie występują ograniczenia w przemieszczaniu się. Oznacza to, że dziecko po szczepieniu, uczące się w klasie, która została objęta kwarantanną, może po lekcjach zdalnych wychodzić z domu i spotykać się z rówieśnikami. Także nauczyciele, którzy zostali zaszczepieni, nie podlegają izolacji w sytuacji nałożenia na klasę kwarantanny. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Klasa przechodzi na kwarantannę, którą objęte są tylko dzieci niezaszczepione. Dzieci zaszczepione mogą po zajęciach opuścić swój dom. Ich kwarantanna nie dotyczy. Natomiast osoby niezaszczepione przebywają na kwarantannie i ich obowiązuje nauczanie online. 

- Gabriela Makać, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 5 w Tczewie

Redakcja / gov.pl

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe