Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 1 maja 2024 23:46
Reklama

Ranking "Perspektywy". Tczewskie licea na liście najlepszych szkół średnich

W zestawieniu Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" znajdują się dwie tczewskie placówki.
Ranking "Perspektywy". Tczewskie licea na liście najlepszych szkół średnich

Autor: fot. TV Tetka (archiwum)

 

Ma ułatwić zdobycie wymarzonego zawodu

 

Ranking został już po raz 24. przygotowany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Jak podają organizatorzy, w tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 1256 liceów ogólnokształcących i 1165 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2021 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

 

 

Głównymi adresatami Rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking „Perspektyw” stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu. Informacje mogą czerpać z pięciu rankingów, w tym dwóch głównych: Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2022 i Rankingu Techników 2022 oraz trzech ogólnopolskich rankingów dodatkowych: Rankingu Maturalnego Liceów Ogólnokształcących 2022, Rankingu Maturalnego Techników 2022 oraz Rankingu Szkół Olimpijskich 2022.

 

- Fundacja "Perspektywy"

 

Zwycięzcami Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022 zostali: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (najlepsze liceum) oraz Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (najlepsze technikum).

 

Licea z Tczewa po raz kolejny w rankingu

 

W rankingu pojawiły się dwa tczewskie licea: Uniwersyteckie Katolickie LO im. św. Jadwigi Królowej oraz I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie. 

 

 

Jak na taki wynik zareagowała dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego? Mówi dyrektor, Jadwiga Andrzejewska:

 

Analizując te wyniki i zastanawiając się co miało wpływ na przesunięcie się naszej szkoły w tym rankingu uznałam, że będzie tutaj kilka elementów składowych. Po pierwsze to, że mamy w szkole taką politykę, taki kierunek działania z młodzieżą, że u nas każdy uczeń ma podejść do egzaminu maturalnego. Liceum ogólnokształcące jest taką szkołą, która ma przygotować do studiów - a do tego trzeba koniecznie zdać egzamin maturalny. Mało tego, my nie ograniczamy możliwości wyboru naszym uczniom, czy już później absolwentom, jakie przedmioty rozszerzone mogą wybierać, ile tych przedmiotów mogą wybrać.

 

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Pozycja w rankingu cieszy dyrekcję i nauczycieli. Jadwiga Andrzejewska zwraca uwagę na pewne aspekty tego zestawienia: 

 

Oczywiście, że nas to cieszy natomiast nie jest to nasz podstawowy cel. Gdyby prześledzić wyniki tego rankingu, popatrzeć jakie szkoły ustawiają się na wyższych pozycjach, to można zauważyć taką prawidłowość, że bardzo często są to szkoły, które mają małą liczbę absolwentów, maturzystów. Przy małej liczbie uczniów na pewno jest większa skuteczność docierania nauczycieli do każdego ucznia, indywidualnie. Zapoznanie się z potrzebami, z jego brakami, to praca taka indywidualna, polegająca na wyrównaniu tych braków.

 

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Więcej na ten temat już wkrótce w materiale Bartosza Listewnika w Telewizji Tetka.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama