Ponad 11,2 mln zł na przedszkola w pomorskim. Zyskają placówki w Tczewie, Pelplinie, Pszczółkach i Morzeszczynie

  • 18.01.2022, 08:49
  • Redakcja / pomorskie.eu
Ponad 11,2 mln zł na przedszkola w pomorskim. Zyskają placówki w Tczewie,… fot. Marcin Szumny

Podziel się:

Oceń:

Dzięki wsparciu funduszy europejskich w województwie pomorskim zostaną utworzone nowe placówki przedszkolne. Dzieci będą w nich miały zapewnioną specjalistyczną opiekę oraz szeroką ofertę edukacyjną. Wsparcie uzyskają też ich rodzice i nauczyciele.

Umowy o dofinansowaniu projektów z samorządowcami z Pelplina, Pszczółek, Morzeszczyna i powiatu wejherowskiego oraz przedstawicielami Niepublicznego Przedszkola „Skrzacik”, Hocki Klocki Centrum Terapii i Rozwoju, Niepublicznym Przedszkolem Podwodna Kraina i spółką Gaja podpisali 17 stycznia 2022 r. marszałek Mieczysław Struk i wicemarszałek Wiesław Byczkowski. Wcześniej umowy z samorządowcami z Człuchowa i Czerska podpisał wicemarszałek Leszek Bonna.

 

Nowe miejsca w przedszkolach

 

W ramach projektów utworzonych zostanie ponad 250 nowych miejsc wychowania przedszkolnego dla dzieci. Chodzi tutaj o dodatkowe miejsca w przedszkolach, na terenie gminy Czersk, gminy Pelplin, a także w Barkowie w gminie Człuchów, Kębłowie, Tczewie, Pszczółkach, Gdańsku w dzielnicy Chełm, Pruszczu Gdańskim oraz Morzeszczynie. Przeprowadzone tam zostaną niezbędne prace remontowe i modernizacyjne. Pojawią się nowe sprzęty, meble, zabawki i pomoce dydaktyczne. Zapewnione też będzie bieżące funkcjonowanie tych placówek.

W Przedszkolu Specjalnym przy Powiatowym Zespole Kształcenia Specjalnego w Wejherowie, dwa miejsca dostosowane zostaną do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami.

 

Ciekawa oferta edukacyjna

 

Maluchy w przedszkolach będą mogły skorzystać z szerokiej oferty edukacyjnej, obejmującej zajęcia dodatkowe, takie jak np. gimnastyka korekcyjna, rytmika, zajęcia muzyczno-taneczne, językowe, przyrodnicze czy techniczne, a nawet doskonalenie umiejętności informatycznych, w tym z zakresu programowania i robotyki. Poza tym dla dzieci z niepełnosprawnościami zorganizowane zostaną zajęcia terapeutyczne wspomagające ich rozwój, m.in. w przedszkolu specjalnym Wejherowie prowadzona będzie hipoterapia, dogoterapia oraz terapia uwagi słuchowej.

Wsparcie uzyskają nie tylko dzieci, ale również ich nauczyciele, którzy będą mogli podnieść swoje umiejętności i kompetencje zawodowe. Zaplanowano bowiem możliwość wzięcia przez nich udziału w szkoleniach, kursach i studiach podyplomowych, np. z zakresu logopedii, muzykoterapii, gimnastyki korekcyjnej lub terapii dzieci z zaburzeniami.

Łącznie pomocą objętych zostanie prawie 1300 dzieci w wieku przedszkolnym oraz ponad 100 nauczycieli. Dodatkowo w wybranych placówkach wsparcie w postaci pracy środowiskowej oraz cyklicznych warsztatów uzyskają również rodzice i prawni opiekunowie dzieci.


Całkowita wartość wszystkich projektów wynosi ponad 13,2 mln zł, z czego ponad 11,2 mln zł to środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Pod koniec ubiegłego roku Komisja Europejska zgodziła się na zmiany w tym programie, dzięki którym dofinansowanie uzyska 29 projektów o łącznej wartości około 43 mln zł.

Redakcja / pomorskie.eu

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe