Premier ogłosił w Polsce alarm ALFA-CRP. Wyjaśniamy szczegóły dotyczące zagrożenia

  • 19.01.2022, 08:55
  • News4Media
Premier ogłosił w Polsce alarm ALFA-CRP. Wyjaśniamy szczegóły dotyczące… iStock

Podziel się:

Oceń:

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził na terenie całego kraju pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP. Jest to stan wzmożonej czujności związanej z potencjalnym zagrożeniem cybernetycznym. Dlaczego został ogłoszony, na czym polega i jak długo potrwa?

 

Chodzi o bezpieczeństwo systemów

 

ALFA-CRP to najniższy ze stopni zagrożenia bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Jego funkcjonowanie definiuje zapis w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Ogłoszenie alarmu to wezwanie do szczególnej czujności przede wszystkim służb bezpieczeństwa oraz administracji publicznej. Polega na weryfikowaniu i monitorowaniu wszelkich incydentów, które mogłyby naruszyć bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Według ustaleń RMF FM, alarm ogłoszony został po ataku hakerów na ukraińskie strony rządowe. Wprowadzone miały zostać na nich niepożądane informacje. Ustalono również, że celem cyberprzestępców padły również systemy wykorzystywane w kraju.

 

Wprowadziliśmy najniższy, a jednak istotny stopień zagrożenia w cyberprzestrzeni. To oznacza, że wszystkie instytucje państwowe, operatorzy infrastruktury krytycznej i usług kluczowych powinni z wyjątkową uwagą przyglądać się temu, co dzieje się w ich systemach.

 

Tak wyjaśnił stacji radiowej Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w kancelarii premiera dodając, że decyzja została podjęta po rekomendacji zespołu incydentów krytycznych.

 

Na jak długo?Stopień alarmowy obowiązuje od wtorku 18 stycznia (od godz. 23:59) do niedzieli 23 stycznia 2022 r. (do godziny 23:59). Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o zgłaszanie w tym czasie najbliższej jednostce policji lub pod numerem alarmowym 112 wszystkich niepokojących incydentów związanych z funkcjonowaniem w sieci.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe