Tczew: Mijają 82 lata od mordu na tzw. "świńskim rynku"

  • 23.01.2022, 08:00
  • Redakcja
Tczew: Mijają 82 lata od mordu na tzw. "świńskim rynku" fot. Tv Tetka

Podziel się:

Oceń:

W poniedziałek, 24 stycznia odbędzie się upamiętnienie rozstrzelania 13 mieszkańców Tczewa na tzw. "świńskim rynku".

 

Ostatnim etapem kończącym masowe egzekucje mieszkańców Tczewa i powiatu było rozstrzelanie na Świńskim Rynku 24 stycznia 1940 r. 13 mieszkańców Tczewa.

- Monika Tomkiewicz, Instytut Pamięci Narodowej

 

Początek uroczystości (na ulicy Lecha przy tablicy poświęconej pamięci ofiar) o godzinie 18:00. Na miejscu zapalonych zostanie 13 zniczy.

 

fot. Dawny Tczew

 

Na terenie dawnej fabryki gazomierzy „Arkona” w Tczewie znajdowały się garaże, w których Niemcy umieścili autobusy i samochody ciężarowe. Ze względu na przechowywanie w tym miejscu materiałów łatwopalnych i pojazdów mechanicznych zachowywano szczególne zasady bezpieczeństwa. W nocy 23 stycznia 1940 r. wybuchł pożar, w wyniku którego zniszczone zostały pojazdy pocztowe. Prawdopodobną przyczyną pożaru było ustawienie koksowników ogrzewających pomieszczenia zbyt blisko samochodów i w rezultacie – zapłon oparów benzyny.

Zdarzenie to stało się pretekstem dla Landrata Reinholda Isendicka do oskarżenia o sabotaż Polaków. 24 stycznia 1940 r. w godzinach rannych w Starostwie Powiatowym w Tczewie odbyła się narada wyższych funkcjonariuszy partyjnych Ortsgruppenleiterów NSDAP w Tczewie pod kierownictwem R. Isendicka i jego następcy Herberta Josta. Grupa ta wytypowała nastawionych patriotycznie Polaków, których przewieziono samochodem ciężarowym na Świński Rynek i rozstrzelano.

 

Organizatorem spotkania jest Dawny Tczew

Redakcja

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
-robot
-robot 24.01.2022, 05:26
,,dawny tczew nie jest gogny do stawiania zniczy na polskiej tczewskiej ziemi a ta fotografia to plagiat dawnego tczewa -odszczepieniec,przechta kolaboracjonalista na rzecz machiny rzeszy,, nsdap2 obecnej w niemczech spalone mosty

Pozostałe