Fabryka Sztuk: Galeria Henryka Kudzio w nowej odsłonie

  • 20.01.2022, 07:30
  • Wrota Tczewa / oprac. Redakcja
Fabryka Sztuk: Galeria Henryka Kudzio w nowej odsłonie fot. Wrota Tczewa

Podziel się:

Oceń:

Rok wystawienniczy w Fabryce Sztuk zapowiada się bardzo interesująco. Tczewianie oraz turyści będą mogli zobaczyć m.in.: osiemnastowieczne miedzioryty Daniela Chodowieckiego i grafiki Picassa z kolekcji Dariusza Matyjasa. Ponadto w Tczewie pojawi się kolekcja śląskiej porcelany i wystawa o historii higieny. Tymczasem można zasmakować wielkiej sztuki w Galerii Henryka Kudzio.

 

Informacje pochodzą ze strony www.wrotatczewa.pl.

 

 

Hans Memling, Hieronim Bosch, Rafael Santi, Leonardo da Vinci, Pieter Bruegel czy Jan Vermeer - to tylko niektórzy artyści, z których twórczością możemy obcować za sprawą najnowszej wystawy. Kopie ich obrazów od lat tworzy artysta malarz, grafik, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - Henryk Kudzio. A czyni to w mistrzowski sposób. Rytmiczna precyzja, dążenie do wiernego odzwierciedlenia oryginału są cechami charakterystycznymi Jego warsztatu artystycznego.

- Fabryka Sztuk

 

Zgodnie z założeniem programowym, ekspozycje w Galerii Henryka Kudzio mają się zmieniać cyklicznie - z uwzględnieniem różnych motywów przewodnich.

 

Spacer po galerii wielkich mistrzów malarstwa rozpoczynamy od „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga (1430-1494). To jedno z najlepiej zachowanych i najwspanialszych dzieł niderlandzkich na świecie. Aż do XIX wieku nie znano jego autora.  Obraz powstał na zlecenie pewnego kupca i dyrektora banku zarazem. Jako wotywny dar przed podróżą do Anglii miał być zaprezentowany w jego rodowej kaplicy pod Florencją, ale… nigdy tam nie dotarł. Został zrabowany przez gdańskich kaprów i przekazany Bazylice Mariackiej w Gdańsku. „Sąd Ostateczny” Memlinga to przykład tryptyku.

Tryptyki tworzył też Hieronim Bosch (ok. 1450-1516), nazywany „malarzem diabłów i heretyków”. Jego apokaliptyczne wizje ciągle frapują historyków sztuki. W Galerii Henryka Kudzio zobaczymy kopie „Sądu ostatecznego” i „Kuszenia świętego Antoniego”, a także obrazów o charakterze moralizatorskim („Śmierć Skąpca” i „Statek głupców”). Boschem inspirował się kolejny wielki artysta – Pieter Bruegel (ok. 1525-1569), czego doskonałym przykładem jest obraz „Upadek zbuntowanych aniołów”. Bruegel dał początek dynastii malarskiej. Malowali jego synowie, wnuk i prawnukowie. Jako jeden z pierwszych zaczął przedstawiać życie zwykłych ludzi, przez co zyskał przydomek „chłopski”.

 

W galerii zobaczymy także kopie obrazów artystów renesansowych: Rafaela Santiego i Leonarda da Vinci.

 

Ten pierwszy znany jest z przedstawień „słodkich” Madonn. Z kolei talent mistrza Leonarda dostrzeżemy w obrazie „Piękna księżniczka”. Co ciekawe, całkiem niedawno okazało się, że to dzieło autora „Mona Lisy” i „Damy z łasiczką”. Leonarda da Vinci zdradził środkowy palec lewej ręki, który przez przypadek został odtłoczony na wysokogatunkowym pergaminie – taki sam jak na innym obrazie mistrza zatytułowanym „Święty Hieronim na pustyni”.

Martwą naturę w Galerii Henryka Kudzio reprezentują kopie dzieł niderlandzkich malarzy i Caravaggia (1571-1610), który uznawany jest za prekursora tego motywu. Z doświadczeń tego włoskiego malarza korzystał Jan Vermeer (1632-1675) – wprowadził boczne światło i budował przestrzeń za pomocą światła. Charakterystycznym dla Vermeera motywem jest list. Przykład stanowi dzieło „Dziewczyna czytająca list”. Kiedyś uważano, że ten sztandarowy obraz Vermeera namalował… Rembrandt.

 

 

Galeria Henryka Kudzio - Fabryka Sztuk (Tczew, ul. 30 Stycznia 4)

 

  • poniedziałek - piątek od 8:00 do 18:00
  • soboty, niedziele i święta od 10:00 do 16:00
  • ostatnie wejście: 45 minut przed zamknięciem

 

Należy pamiętać o zasadach związanych z epidemią koronawirusa (dystans, dezynfekcja, maseczki oraz limit zwiedzających). Wstęp na wystawę jest bezpłatny

Wrota Tczewa / oprac. Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe