Koncert kolęd Chóru Męskiego "Echo" [NOWY TERMIN]

  • 26.01.2022, 09:00
  • Redakcja
Koncert kolęd Chóru Męskiego "Echo" [NOWY TERMIN] fot. Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Męskiego "Echo" w Tczewie (FB)

Podziel się:

Oceń:

Informacje przekazało Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

 

AKTUALIZACJA
 

Nowy termin koncertu to 13 lutego. Początek o godzinie 17.00 w sali widowiskowej CKiS. Wstęp wolny.

 

Centrum Kultury i Sztuki oraz Chór Męski „Echo” serdecznie zapraszają na wspólne kolędowanie.

Na scenie oprócz Chóru wystąpią zaproszeni goście: Duet Mega Ton oraz Tczewska Formacja Szantowa.

Chór poprowadzi dyrygent Leszek Gołąb, a akompaniować będzie Kacper Kłosiński.

Konferansjer: Krzysztof Pieczewski.

W trakcie koncertu usłyszymy kolędy ze wszystkich stron świata.

- CKiS

 


 

Z przykrością informujemy, że niedzielny Koncert kolęd Chóru Męskiego "Echo" nie odbędzie się z powodu choroby dyrygenta.

Jednocześnie staramy się znaleźć ewentualny inny termin, w którym koncert będzie mógł się odbyć. O nowej dacie wydarzenia poinformujemy wkrótce.

- CKiS 

 

Koncert kolęd miał odbyć się w niedzielę, 23 stycznia o godzinie 17:00. Na scenie oprócz Chóru mieli wystąpić zaproszeni goście: Duet Mega Ton oraz Tczewska Formacja Szantowa

 

Chór Męski „ECHO” powstał w 1923 roku w  środowisku tczewskiego mieszczaństwa jako wyraz wewnętrznej potrzeby Polaków, którzy po 150 latach niewoli mogli swobodnie kultywować rodzimą kulturę i tradycje polskiego śpiewania. 

W roku 1927 Chór przystąpił do Pomorskiego Związku Kół Śpiewaczych, cały czas koncertując w szkołach, kościołach, zakładach pracy, brał udział w koncertach i organizował imprezy śpiewacze. Wybuch II wojny przerwał działalność Chóru, by po wojnie ponownie pojawić się na estradach regionu tczewskiego uświetniając swoim śpiewem wszystkie ważne uroczystości państwowe, regionalne i kościelne. 

Pod znamienitym kierownictwem muzycznym kolejnych dyrygentów, po kolei od powstania Chóru: Ludwika Sumińskiego (1923-34), Leona Galińskiego (1934-66), Elżbiety Grzenkowskiej –Hawryluk (1966-2002), a od 2002 roku Leszka Gołąb, Chór osiągał coraz to wyższe poziomy artystyczne.

Wyrazem tego są liczne nagrody i wyróżnienia z przeglądów, konkursów i festiwali zdobywane na przestrzeni ponad 90-ciu  lat działalności. W ostatnich latach Chór może się pochwalić  III miejscem i „Brązową Lirą” zdobytą w V Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym (2009 r.), III miejscem w I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach (Litwa 2012 r.). 

W repertuarze Chóru znajduje się szeroka gama utworów religijnych i świeckich w tym pieśni staropolskie. Chór dokumentuje swój dorobek, wydał m.in. 2 płyty z utworami świeckimi i religijnymi oraz jedną płytę z nagraniami kolęd. 

Chór wielokrotnie koncertował poza granicami kraju i tak m.in. w Bułgarii, Rumunii, Jugosławii, Czechosłowacji, Finlandii, Ukrainie, trzykrotnie na Węgrzech i Litwie, czterokrotnie w Niemczech. 

Chór był pomysłodawcą i organizatorem Tczewskich Festiwali Pieśni Chóralnej, które od 1974 roku odbywały się w Tczewie, gromadząc chóry Polski Północnej. W 2006 roku chóry spotkały się na XXIV Tczewskim Festiwalu (niestety ostatnim). 

W roku 1998 oraz 2018 Chór był organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Chórów Męskich.

Chór Męski „ECHO” od 1991 roku pracuje w strukturach Tczewskiego Centrum Kultury, obecnie Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.

W roku 2006 z inicjatywy chórzystów zostało powołane i zarejestrowane Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Męskiego „Echo” w Tczewie, które jako organizacja pozarządowa, znakomicie wspomaga działalność Chóru.

Redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe